Nej mé současné parfémové poličky

17.12.2023

Při vánočním úklidu, když jsem postupně vytáhla na světlo boží, oprášila a roztřídila všechny svoje parfémové poklady, mě napadl námět na tento článek. A tak jsem (místo dalších potřebných činností v domácnosti při předvánočním shonu) raději přemýšlela, sepisovala, aranžovala a fotila moje miláčky. Kdo si hraje, nezlobí :-)

Nejstarší flakon: tím si nejsem úplně jistá. Buď je to miniatura Miss Dior po babičce, Macul Roșu (Doina) z Rumunska, nebo miniatura Chanel No.5 Parfum, ve které je jen vyschlá kapka na dně.

Nejmladší flakon: Nexin (Tauer Perfumes). Novinka roku 2023, limitovaná edice 1000 kusů. Abstraktní pižmově dřevitá vůně.

Flakon s největším obsahem: Cologne of the Missions (Le Couvent des Minimes). Láhev s lehce syntetickou balzamickou vanilkou s ovocně kořeněným nádechem má čtvrt litru, a když jsem ji uviděla, došlo mi, proč psala Chimaera - "Kupte to, koupejte se v tom, rozprašujte po bytě…". Šetřit opravdu není třeba. Na fotce pro porovnání s nejmenším flakonkem Chanel No.5 Parfum, který měl 1,5ml.

Nejtěžší flakon: parfémový olej Maze (Al Haramain). Obsah je pouhých 12ml, ale skleněný flakon váží přes půl kila a je skoro dvakrát těžší než podobně veliký 100ml Chanel No.5. Je jako ruční granát :-) Něco takového tahat v kabelce opravdu nechcete :-) Maze má na mé polici ještě jedno prvenství. Ve variantě parfémová voda.

Nejošklivější flakon: Maze EdP (Al Haramain). Kýčovitější flakon v lacinějším provedení fakt nemám. Jeho kočičí zlato a "diamanty" teď dělají rekvizitu v šermířském představení skupiny Carpe Diem.

Nejkrásnější flakon: miniatura Lalique Cristal - Le Nu Edition Limitée 1996 (Lalique). Vkus se mi mění, ale za nekrásnější teď považuju tuhle miniaturku. Je to spíš umělecké dílo, socha. A taky se mi moc líbí smaltovaný kabelkový flakon Guerlain Les Meteorites (Guerlain) ve tvaru kapesních hodinek, ve kterém je prázdná miniatura Shalimaru.

Nejkrásnější inspirovaný design: Vol de Nuit (Guerlain). Inspirací se stal román Vol de Nuit (v překladu "Noční let"), kterým se v roce 1931 proslavil Antoine de Saint-Exupéry. Na flakonu je ztvárněno víření listů vrtule letadla. Já mám modrou variantu s balónkem, ve které se skrývá tělový pudr.

Parfém, kterého jsem se zbavila nejrychleji: Lost Cherry (Tom Ford). Přestože jsem odstřik koupila až po vyzkoušení vzorku, který se mi moc líbil, vůně mi při pořádném nástřiku nesedla natolik, že jsem ji obratem prodala i za cenu velké ztráty. Prostě jsem ji na polici nesnesla. 

Nejrychleji spotřebovaný flakon: 1979 New Wave (Les Bains Guerbois). Flakon má 100ml. Tuhle mátovo kosatcovou nádheru jsem si zamilovala loni a nosila ji snad 4 měsíce v kuse. Už mám nový flakon a je to momentálně moje číslo jedna.

Nejméně navonění: Slowdive (Hiram Green) a Acqua di Teriaca (Ricardo Ramos). Přesněji - ani jedno navonění. Některé parfémy mám jenom kvůli flakonu a nemíním je používat, (například jablíčko Lolita Lempicka, na kterém mi vadí jeho úpornost). O nich ale psát nechci. Těmito dvěma parfémy jsem se vonět chtěla. Těsně po koupi medové Slowdive jsem bohužel na dva měsíce onemocněla, a pak už jsem na ni nikdy nedostala chuť. Jednou to přijde, ta vůně je krásná. Acqua di Teriaca mi zase při zkoušení voněla úplně jinak, než potom z flakonu. Více balzamicky, méně květinově. Přičítám to jinému stáří parfému a čekám, až vyzraje.

Největší změna barvy: Sacrebleu Intense (Parfums de Nicolaï). Parfémy mohou časem měnit barvu. Některé, protože degradují – což je na mé polici případ zkaženého Covetu (Sarah Jessica Parker), jeho původní barva byla zelenkavá, teď je žlutý. Ale u některých parfémů je to zráním. Vlastnila jsem odstřik Sacrebleu Intense, na které se mi líbila její balzamičnost. Když jsem potom koupila flakon, tekutina byla světlejší a voněla více květinově. Ale teď, po pěti letech má zase barvu lesního medu a voní balzámem tolu.

Nejdražší parfém: Fol Arôme 2020 (Guerlain). Je to reedice vůně z roku 1912, limitovaná sběratelská edice. Vyšla v počtu pouhých 964 kusů. Těch 30 ml nejkrásnější ušlechtilé pudrové fialky s lehce melancholickým nádechem mě stálo vánoční prémie roku 2020. S dalšími fialkami na mé poličce /Vivacious (Hiram Green), Aimez Moi (Caron), Quand Vient La Pluie a Insolence EdT (Guerlain)/, se řadí ke květinovým vůním s největší výdrží.

Nejčastější parfémová složka: růže. Vždycky říkám, že mi málokterá poloha růže vyhovuje. Přesto se nějak stalo, že mám parfémů s růží nespočet :-) Encens Mythique D'Orient (Guerlain) orientální medová růže, Just Fucking Rose (HAVAC perfumes) ambrová růže, Néa (Jul et Mad) velmi ženská poživačná růže s fíky, Une Rose Chyprée (Tauer Perfumes) vánoční růže a skořice, Privé Rose Alexandrie (Giorgio Armani) křehká osvěžující růže s neroli, Jardins de Misfah orientálně dřevitá růže a Rose America (Une Nuit Nomade) nejmilovanější prázdninová růže, Rose Water & Vanilla Cologne (Jo Malone) růžové potěšení s vanilkou, Parfum Sacré (Caron) starosvětská růže s hřebíčkem, Macul Roșu (Doina) vintage kousek.

Nejvíc flakonů od jedné značky: Guerlain. Byla jsem si jistá, že tady bude vítězem Une Nuit Nomade (10 velkých flakonů a 3 kabelkové). Ale od Guerlainu jsem nakonec napočítala flakonů 13 a 4 miniatury. Je fakt, že v tom mám započítaný i tělový pudr a duplicitní Shalimar. (viz níže)

Nejvíce "nasyslených" flakonů: Eau de Shalimar (Guerlain). Parfémů, které jsem měla dvakrát, bylo víc. Ale jednou mi ruplo v kouli :-) a všechny jsem je zase prodala. Nechala jsem si jen jeden Eau de Shalimar navíc, protože už se nevyrábí.

Nejoblíbenější ukončený parfém: tady jsem neuměla vybrat jen jeden, takže jsou dva - Ivoire 1980 (Balmain), John Galliano EdP (John Galliano). U obou jsem neskutečně šťastná, že se mi je podařilo sehnat. První je poctivá starosvětská zeleně květinová a druhá osvěžující lehounká ženská vůně líčidel.

Parfémy nejvíce reformulované: Aimez Moi 1996 i 2013 (Caron), Ivoire 1980 i 2012 (Balmain), Murmure des Dieux (Une Nuit Nomade). Všechny tři tyto vůně jsou diametrálně jiné ve své starší a novější podobě. Aimez Moi! i Ivoire se mi líbí v obou podobách. U Murmure des Dieux oceňuji starší verzi plumérie s rýží, nová květinová se mi nelíbí.

Nejšílenější parfumér: nezávislé americké značky Slumberhouse - Josh Lobb. Své kreace vytváří v opravdu velmi malých nákladech a dostupné jsou nárazově pouze u tří dodavatelů. S trochou nadsázky můžu říct, že nikdy nikdo neví jaké vůně, kde a kdy budou v nabídce a v jakých obalech, kdy které ukončí a které znovu oživí. Ale parfémy má skvělé. Mám od něj jahodovo borovicovou Sådanne, kterou jsem získala jedině díky šikovnosti parfémové altruistky Ivety. Nejsem si tím úplně jistá, ale myslím, že Sådanne je parfém, který ke mně putoval z největší dálky.

Nejšílenější historka: Del Mar Seychelles Edition(Baldessarini). Chtěla jsem pro bráchu sehnat jeho oblíbenou už dávno nevyráběnou vůni. Hledala jsem a objednávala z telefonu, unavená v posteli před spaním. Našla jsem, objednala za dobrou cenu. Ale asi mě stihla úplná slepota - ta cena nebyla v korunách, ale v nějaké jiné měně. To, že je něco špatně jsem zjistila, až když mě oslovil člověk od DHL kvůli clu. Zpětně jsem z účtu zjistila, že kurz byl 1:3,4. A když jsem ještě připočítala clo s poplatkem, tak mě to vyšlo čtyři a půl krát dráž, než jsem si myslela, že to bude stát. Ještě, že jsem, panebože, neobjednala víc kusů :-)

Nej parfém na pustý ostrov: No. 5 EdP (Chanel). Pětku mám ráda, ale není rozhodně můj nejoblíbenější parfém, myslím, že by se nevešla ani do první desítky. Přesto bych si ji vybrala sebou na pustý ostrov, pokud bych si měla zvolit pouze jedinou vůni. Jako připomínku civilizace a čistoty, jako podpírač sebevědomí.