Šermířské vystoupení Parfém

22.06.2022

Před lety jsme s mužem v noci náhodně přepli televizi na film, od kterého jsme se nemohli odtrhnout a sledovali ho v úžasu až do konce. Zaujal nás natolik, že jsem hned pořídila knihu, podle které byl film natočený, a za dlouhých zimních večerů jsem ji manželovi u krbu předčítala. Byl to Parfém: příběh vraha, román Patricka Süskinda

Po letech, když jsem začala pročítat stránky o parfémech a postupně propadala parfémové vášni, jsem zjistila, že je to povinná četba všech aromaček a parfumaniaček. Román má nejenom poutavý děj, který vypráví o životě masového vraha ve Francii v 18. století, ale pojednává velmi podrobně o čichu, parfémech a parfémářském řemesle.

Mladík s dokonalým čichem jménem Jean-Baptiste Grenouille (jehož zvláštní život a formování osobnosti sledujeme v románu od narození), touží ve filmu po vytvoření dokonalé vůně. Jak se dozvídá od svého učitele parfuméra Baldiniho, každý parfém sestává z 12 tónů. Ale dokonalý parfém lze vytvořit pouze přidáním třináctého, speciálního. V tomto momentu začíná Grenouillovo obsesivní pátrání po harmonii třinácti tónů. 

Kompozice této harmonie je však vskutku ďábelská, protože vyžaduje zabití třinácti panen a získání jejich osobité vůně technikou enfleuráže. Při této náročné metodě parfuméři vkládají hlavičky květů (např. jasmínu, tuberózy, ylang-ylangu) na skleněné desky do tuku (např. vepřového sádla), který jejich vůni absorbuje, následně tuk rozpouští alkoholem, aby získali esenciální vonný olej. Grenouillovi se podaří zabít všechny vyhlédnuté dívky a zmocnit se jejich pachu. Ale jakmile parfém vytvoří, už nemá pro co žít. Při pomyšlení, že jednou tento dokonalý parfém dojde a on již nikdy nevytvoří stejný, svoje životní dílo na sebe vylije celé. Srotí se kolem něj fascinovaný dav. Opojený jeho překrásnou vůní upadne do extáze a nakonec Grenouilla rozsápe.

No a na přesně tato dějová linka inspirovala mého muže, aby napsal scénář a se svojí brněnskou šermířskou skupinou Carpe Diem nazkoušel vystoupení Parfém. Musím říct, že mě tím moc potěšil. Je to bláznivá šermířská komedie, kde rytíř Don Chuan de Casanova usiluje o princeznu Polyxenu, v čemž mu pomáhá rytíř Sunar a škodí mu zákeřný Ulrich von Jungingen. Získat výhodu nad svými soky a uchvátit otravnou princeznu může Don Chuan pouze pomocí speciálního parfému, který namíchá parfumér Izák z extraktu z "voňavých" kuten noviců nedalekého kláštera.

Premiéra vystoupení proběhla v sobotu 18.6.2022 na Lovčičské zteči 2022, klukům z Carpe Diem se moc povedla a měla velký úspěch. Diváci tleskali po každé scéně a smáli se, až se za břicha popadali.

S tímto filmem a knihou mám spojeno několik parfémů.

První - pojmenovaný podle filmu Třináctá poznámka ženy - La 13ème Note Femme (Absolument Parfumeur), je inspirovaný lahodným svěžím dezertem a dostávám na něj komplimenty.

Druhý - Il Giglio di Firenze (AbdesSalaam Attar Perfumes, resp. La Via del Profumo), nadpozemský kosatec s mimózou, který toužím vlastnit. Tak si představuji vůni nevinnosti, kterou si Jean-Baptiste Grenouille musel vytvořit, protože sám nijak nevoněl ani nepáchl.

Třetí - Premium Concepts No. 4 (Royal Diwan Group), který mne zaujal kvůli popisu Martuly na Arome, jíž připomíná vůni sněhobílé sametové pleti mladé rusovlasé dívky krájející mirabelky, první oběti Jean-Baptista Grenouilla. Pro mne je vůní prvního hříchu.

A jako čtvrtý - Maze (Al Haramain), arabská dřevitá "svěženka", protože jeho zlatý kýčovitý flakón od EdP hraje v tom šermířském vystoupení důležitou úlohu. Neuvěřitelné je, že ve čtvrtek před premiérou jsem dostala vytoužený zelenožlutý flakón s CPO jako dárek. (Děkuju Chimaero!) Ten tedy klukům jako rekvizitu nikdy nepůjčím :-)