Il Giglio di Firenze

19.04.2021

Il Giglio di Firenze (AbdesSalaam Attar Perfumes, resp. La Via del Profumo) patří do Čichových klenotů Dominiqua Dubrany alias AbdesSalaam Attara věnovaných italským městům: "Profumi delle città Italiane". AbdesSalaam Attar píše: "Po více než 30 letech života v Itálii bych rád poctil její duši velkou freskou složenou z vzácných vůní, které budou oslavovat některá z nejoblíbenějších měst v zemi." 

Kromě Il Giglio di Firenze v této kolekci najdete Benátkám věnovanou jasmínovou chypre Venezia Giardini Segreti; ambrově kořeněnou Milano Caffè; vanilkově tabákovou Palermo Don Corleone a Neapoli věnovanou aromatickou The Heart of Naples.

"Symbolem města Florencie je květina "il Giglio", která přirozeně roste v údolí řeky Arno a v kopcích kolem města. Ve skutečnosti je to kosatec. Z jeho sušených kořenů je extrahován nejdražší ze všech parfumérských materiálů, kosatcový konkret a absolut. Materiál čtyřkrát dražší než zlato... Florencie je pro mě nejušlechtilejší ze všech italských měst, ne-li nejkrásnější. Florence hrála zásadní roli při formování kultury naší civilizace a byla kolébkou evropské duchovní, kulturní a vědecké renesance. Je to město Leonarda da Vinciho, Michelangela e Raffaella... Nejušlechtilejší parfém pro nejušlechtilejší město Itálie, to je Il Giglio di Firenze." AbdesSalaam Attar

  • Složení: kosatec absolut, kosatec concrete, tinktura pravé ambry, mimóza, plumérie

Vůně je oslavou kosatce. Jak trefně poznamenala Jerry na Parfumanii, je to: "nadpozemský kosatec". Ostatní složky kosatec pouze hýčkají, nadlehčují a doslazují. Je to vůně teplá, pylovo-prachově kosatcovo-máslová, intimní, důvěrná. Něco vám připomíná, něco z raného dětství. Jakmile přivoníte, zjihnete a musíte se usmívat.

Když jsem si v hlavě třídila, co o vůni napsat, abych ji co nejlépe přiblížila, vzpomněla jsem si na mou oblíbenou knihu Parfém - příběh vraha. Takto si totiž představuji vůni, kterou si hlavní hrdina Jean-Baptiste Grenouille musel vytvořit, protože sám nijak nevoněl a ani nepáchl, a tím v lidech vzbuzoval strach a odpor. Je to ta vůně, kterou potřeboval, aby manipulativně u lidí vzbuzoval soucit, aby touto "vůní nevinnosti" dojímal okolí. 

Ani mě tedy nepřekvapilo, že přesně tuto inspiraci měl AbdesSalaam Attar, o čemž jsem se potom dočetla na oficiálních stránkách. Přesně tak totiž tento "nadpozemský kosatec" voní. AbdesSalaam Attar ho zhmotnil dokonale. Vůně hlaviček novorozeňátek.

"... jak voní kojenec?" ... "Tak tedy" spustila kojná, "ono se to nedá snadno říct, protože... protože nevoní všude stejně. Ačkoli voní všude pěkně, otče, rozumíte? Tak tedy na nohách například, tam voní jako hladký teplý kámen - ne, spíše jako tvaroh ... anebo jako máslo, jako čerstvé máslo, ano, přesně tak: voní jako čerstvé máslo. A po těle voní... jako koláč nadrobený do mléka. A po hlavě, tam nahoře vzadu na hlavě, kde vlásky tvoří takový vír, tady, podívejte se, otče, tady, kde vy už nic nemáte..." a ťukla Terriera, který oněměl pod tímto přívalem nahromaděných hloupostí a poslušně sklonil hlavu, na pleš, ... tady, přesně tady, tady voní nejlíp. Tady voní jako karamel, voní to tak sladce, tak úžasně, otče, to si vůbec nedovedete představit! Když k nim člověk na tom místě přivoněl, tak je má rád a je úplně jedno, jestli jsou to jeho vlastní nebo cizí. A takhle a nijak jinak musí vonět malé děti." Parfém- příběh vraha, Patrick Süskind

Dvě věci této vůni vytýkám. Cenu, která je ovšem pochopitelná díky hodnotě vstupních ingrediencí. A životnost, která je tristní.

https://profumo.it/profumeria-naturale/gioielli-olfattivi/profumi-citta-italiane/giglio-di-firenze/ 

https://naturalnicheperfume.com/shop/olfactory-jewels/italian-cities/profumo-di-firenze/