Vůně a účinky levandule

31.10.2024

S levandulovým éterickým olejem se to má jako s vínem. Velmi záleží jak na druhu, tak na podmínkách, ve kterých bylina rostla. Na půdě, počasí, času sběru květů i délce destilace.

Dnes začnu od konce. Taky vám od babiček utkvělo v paměti, že levandule je primárně uklidňující bylinka? Mně rozhodně ano. Pytlíček se sušenou levandulí mám pod polštářem pro klidný spánek. Ovšem na přednášce "Levandule v aromaterapii" RNDr. Márie Piknové, PhD. v rámci Bylinkového festivalu 2024 v září v Otevřené zahradě Brno jsem se dozvěděla něco úplně jiného. Pokusím se tady shrnout, co na přednášce zaznělo.

Levandule je oblíbená bylinka používaná k domácímu léčení po staletí. Tak (mimo těch známých více než dvaceti druhů) vznikly stovky kultivarů s různým vzhledem i vlastnostmi. A to je důležité! Každý druh i kultivar totiž obsahuje různé množství a složení prchavých sloučenin, které tvoří jeho krásnou vůni. Tudíž různé druhy levandule mají různé terapeutické vlastnosti.

Nejpoužívanější levandule na produkci esenciálního oleje (získává se parní destilací) jsou čtyři.

  • Lavandula angustifolia – levandule lékařská (pravá, úzkolistá, anglická)
  • Lavandula latifolia – levandule širokolistá (spike, klasová, portugalská)
  • Lavandula x intermedia – lavandin, levandule prostřední (provensálská)
  • Lavandula stoechas – levandule korunkatá (ouškatá, francouzská)

Levandule lékařská se pěstuje především kvůli svým léčebným účinkům, používá se i jako bylinka v kuchyni a v parfémovém průmyslu. Má sladkou květinovou vůni s ovocnými tóny. Její aromaterapeutické účinky jsou uvolňující a uklidňující, působí proti úzkosti, podporuje spánek. Oleje se používají i proti křečím a bolesti, jako antiseptikum, na rychlejší hojení ranek, případně jako lék na dusivý kašel, atd. 

Podobné využití má levandule širokolistá, středomořský druh levandule podobný travám. Její vůně je pronikavější, svěžejší, dřevito bylinná s tóny eukalyptu a kafru. Aromaterapeutické účinky jsou ovšem stimulující, navíc zlepšuje soustředění. Oleje se používají opět jako pomocník proti bolestem a respiračním onemocněním.

Levandule prostřední, lavandin - kříženec levandule lékařské a levandule širokolisté - obsahuje třikrát více vonných silic, než levandule lékařská. Proto nalézá největší průmyslové využití, především jako složka parfemací. Lavandin od levandule lékařské poznáte snadno. Rostlinka má výrazně delší květné stonky, na kterých mohou vykvést až tři květy. Vůně, využití a účinky esenciálního oleje závisí velmi na chemickém složení, někdy mohou být podobné levanduli lékařské, někdy širokolisté.

Levandule korunkatá krásně kvete celé léto, u vrcholu květů jsou větší lístky podobné motýlím křídlům. Její vůně je velmi pronikavá pichlavě bylino dřevitá, kafrová s jemnými tóny borovice, květinové tóny úplně chybí. Esenciální olej pomáhá při bolestech a respiračních onemocněních, nesmí se používat při těhotenství a kojení.

Jak je vidět, tak pouze levandule lékařská má relaxační uklidňující účinky, ostatní spíše stimulující. Vše se odvíjí od složení směsi těkavých sloučenin. Největší podíl v éterickém oleji levandule mají linalool (svěží květinová vůně), linalyl acetát (květinovo ovocná vůně), 1,8-cineol (eukalyptol), β-ocimen (sladká květinová vůně), terpinen-4-ol (jedna ze složek tea tree oleje) a kafr.

Levandule lékařská obsahuje až 30% linaloolu, a linalyl acetátu 30-40% - sloučenin, které jsou zodpovědné za její jemnou vůni a uklidňující terapeutické účinky. Zajímavostí je, že divoká levandule, která roste ve vysokých nadmořských výškách obsahuje více linalyl acetátu a její uklidňující účinky jsou proto výraznější.

Levandule širokolistá obsahuje 30% linaloolu, ovšem 30% složení zaujímá eukalyptol a 20% kafr, které jsou známé jak svou pronikavou vůní, tak nabuzujícími účinky.

Někde uprostřed mezi nimi se pak pohybuje složení levandule prostřední (lavandinu) - 30% linaloolu, 25% linalyl acetátu, 8% kafru a 6% eukalyptolu.

Úplný extrém představuje levandule korunkatá, která obsahuje především kafr (20-56%), fenchón (40-50%; voní podobně jako kafr, nalézá se ve fenyklu), eukalyptol (cca 15%), naproti tomu linaloolu obsahuje pouze 5%.

Je tedy velmi důležité, zvolit druh levandulového esenciální olej podle požadovaných účinků. Ten z levandule lékařské vám přinese klidný spánek, ty ostatní vás spíše probudí. Pokud se vám nepodaří zjistit přesný druh levandule, ze které esenciální olej pochází, nebo si nebudete jistí, zda prodejce levanduli lékařskou nepančoval levnějším lavandinem, dejte na svůj nos. Neberte, pokud ucítíte množství kafru a eukalyptu.

Možná vás ještě bude zajímat, které bylinky mají podobné složení jako levandule lékařská - tak 20% linaloolu a dokonce 60% linalyl acetátu má šalvěj muškátová, máta citronová má 30% linaloolu a 49-49% linalyl acetátu. Jistou podobnost můžete nalézt u esencí s vyšším podílem linaloolu jako je růžové dřevo, či neroli a dalších. Pokud naopak toužíte po stimulujících účincích, můžete místo levandule širokolisté zvolit rozmarýn, eukalyptus, kajeput a niaouli.

My jsme si na přednášce mohli na vlastní nos vyzkoušet všechny výše zmíněné esenciální oleje včetně divoké levandule, rozdíly byly opravdu markantní. Pro můj nos byla vůně levandule lékařské příliš nevýrazná, upřednostňuji jemně kafrovou vůni lavandinu. 

V rámci festivalu se na stánku Aromadary Paľa a Xenie Bodoríkových konala i praktická ukázka destilace hydrolátu a esenciálního oleje levandule, což mne velmi potěšilo a přineslo další smyslový zážitek.