Timothy Han Edition

03.03.2021

Timothy Han Edition je niche parfémová značka se sídlem v Dalstonu (Londýn). Její zakladatel, Timothy Han, původem Kanaďan, vystudoval módu v Paříži a architekturu v Londýně. Chvíli působil jako asistent Johna Galliano, později začal vyrábět přírodní vonné svíčky. Vlastní parfémy v malých nákladech tvoří od roku 2014. Značka je pojmenována Edition, to proto, že je každý parfém označen číslem edice, aby bylo zdůrazněno, že mezi jednotlivými šaržemi mohou být jemné odlišnosti (ať už díky původu přírodních ingrediencí, nebo i Hanovým zásahem při zdokonalovaní jednotlivých vůní). Parfémy jsou inspirovány ikonickými literárními díly. Prý proto, že se mu nikdy nelíbilo, když parfumér vytvořil kreaci podle něčeho osobního, k čemu potom nositel parfému neměl pořádné vodítko. V případě literární inspirace ovšem existuje základ pro spojení parfuméra a nositele - je jím konkrétní kniha, s jejímž parfémovým "výkladem" pak může nositel polemizovat. I obaly parfémů se vyvíjejí s každým vydáním, tak jako knihy jsou v průběhu času přebalovány. Han na jejich vytváření spolupracuje s umělci, a ke každé vůni existuje sada variant etiket. Tak si můžete vybrat přebal, který s vámi nejvíce rezonuje.

Zajímavostí je, že Han není vyškoleným parfumérem, a dle svých slov dokonale nerozezná ve vůni každou ingredienci a její poměr. Taky své výtvory nenosí, protože ho prý rozptylují v práci. A prý to není neobvyklé. Jeho přítel světově proslulý mixolog Paul Tvaroh, majitel londýnského baru Lounge Bohemia, své alkoholické koktejly také neochutnává, protože nepije alkohol, při jejich tvorbě mu postačí čich. Tvaroh je původem Čech a pro své vizuálně efektní "čarodějné" koktejly využívá molekulární techniku. Rozhovor s Pavlem o jeho pitelných parfémech se stal rozhodujícím impulsem k Hanově tvorbě vlastních parfémů, a tak bylo logické, že na slavnostním uvedení "She Came to Stay" jste mohli ochutnat i Pavlovu interpretaci této vůně jako koktejl.

She Came to Stay

100% přírodní parfém, je inspirován stejnojmenným existenčním románem Simone de Beauvoir z roku 1943. "Tento parfém prozkoumává pojmy svobody a sexuality... Genderově neutrální parfém, který odráží vyvíjející se povahu našeho pocitu sebe sama, když čelíme světu na okraji změn."

  • Složení:
  • hlava: růžová pelargónie, bazalka, citrón
  • srdce: indonéský hřebíček, muškátový oříšek,
  • základ: pačuli, vetiver, labdanum, větvičník, cedrové dřevo

Ani jsem se jí nemusel ptát, jestli zůstane, protože si sebou přinesla květináč s muškáty pečlivě vystlaný mulčovací kůrou, a jakmile ho postavila na okenní parapet, oblékla si zástěru a uvařila rajskou. Pronikavě vonící trsy listů a červených kvítků zakryly stářím seschlé a rozpraskané dřevo parapetu, sladkokyselá rajská kořeněná muškátovým oříškem, bobkovým listem a novým kořením zaplnila hladový žaludek a její přítomnost zacelila mou bolavou duši. Přišla zůstat. .... To je tak, když si něco sugestivního a zapamatovatelného o vůni přečtete ještě před zkoušením. Tímto děkuji Svěženkáři z Parfumanie za tu rajskou :-) Ale je to krásné. Geranium, kůra stromů, citronová šťáva a muškátový oříšek. Hřejivé a pozitivně uklidňující.

On the Road

100% přírodní parfém, Inspirován stejnojmenným románem Jacka Kerouaca z roku 1951. "Parfém pro vašeho vnitřního rebela... Výlet ve stopách Sala Paradise a Deana Moriartyho z rozpálených ulic newyorského léta do whisky barů a pšeničných polí Střední Ameriky končící mezi cedrovými lesy a citrusovými stromy tichomořského pobřeží.

  • Složení:
  • hlava: galbanum, citrón, bergamot, lavandin
  • srdce: amyris, cedrové dřevo, pačuli
  • základ: tonka, větvičník, guajakové dřevo, benzoin, bříza, vanilka, labdanum, peruánský balzám

Je jako sluncem rozpálený asfalt na prašné americké dálnici, po které se kutálí keř... Hutná vůně, pro začátečníky určitě není. Přes březový dehet, zaprášené dřevo a kůži skoro nerozeznávám levanduli a hořkosladké byliny. Přesto svým způsobem evokuje léto a volný prostor, svobodu.

The Decay of the Angel

99,5% přírodní parfém, Inspirován stejnojmenným románem Yukia Mishimy z roku 1971. "Parfém zkoumá pojmy dekadence a nevinnosti, zrození a znovuzrození... Poslední touhy padlého anděla... Bohatá a exotická spálená květinová vůně..."

  • Složení:
  • hlava: mandarinka, neroli, růže, ylang ylang, kadidlo
  • srdce: jasmín sambac, akácie, španělské dřevo cade
  • základ: oud, cedrové dřevo, pačuli, tonka, labdanum

Půvabná a křehká dívka se sklopeným zrakem. Na hlavě věneček jasmínu, po bledé průsvitné líci roní pryskyřičné slzy, popíchala se o růžové trní. Plač víc maličká, ty tvé slzy potřebuju... Pryskyřičná vůně, která si pohrává s květinami. Pryskyřice má citrusový nádech podobně jako pryskyřice elemi. Z květin je nejvíce znatelný jasmín, trochu gumový a taky růže. Jasmín se později vytrácí. Růže je nejprve v podobě rzi s chladnou kovovou příchutí, kterou podporuje jedna malá tříska dřevitého oudu, později se růže promění ve sladký poprašek z usušených okvětních lístků. V úvodu mi připomněla Shalimar Parfum asi zapracováním kadidel a citrusů, později Rose Americu (ovšem bez slanosti) asi těmi růžemi s dřevitými stonky a sušenými květy. A nemohu se rozhodnout, zda je spíše hladká, jako ohlazená cedrová kamej a hladký krém, nebo pichlavá jako ta oudová tříska. Jednotlivé fazety navzájem probleskují. Stejně tak kov a hřejivost, nasládlost a trpkost, dřevitost a bílé květy, a světlé a tmavé světlo, jako odlesky slunce v pryskyřici.

Heart of Darkness

Inspirován stejnojmennou novelou Josepha Conrada z roku 1899. ""Srdce temnoty" odkazuje jak na neprozkoumanou část Afriky, tak na temnotu, která existuje v člověku.... Parfém je jako cesta parníkem po řece Kongo do neznáma."

  • Složení:
  • hlava: vzdušné tóny, dešťový akord, galbanum, ylang ylang, jasmín, africká fialka
  • srdce: tmavá dřeva, kouřové uhlíky, cedr, santalové dřevo, guajakové dřevo, vetiver, březový dehet, kůže
  • základ: vlhký mech, jantar, pižmo, zemina, pačuli

Pudr z květin a pryskyřic dopadá na příchozí skupinku svatebčanů i mechem obrostlé dřevěné schůdky, aby tam mohl později zetlít jako už tolikrát předtím. Do toho lehká vzdušná vůně santalu a doutnající kadidlo linoucí se ze skromné kaple přebudované z jedné z kajut. Cinkot kovového řetízku rozhoupané stříbrné kadidelnice a slib věrnosti nepřehluší rytmický zvuk motoru. A ani kovovou pachuť zrady na jazyku. Nebo je to jen padající dým z komína parníku?... Na papírku vzdušná dřevitá vůně na mé kůži nabírá ošklivý tlející kovový nakyslý ocásek.

Against Nature

Inspirován stejnojmenným románem Jorise-Karla Huysmanse z roku 1884. "Parfém pro nekonvenčně dekadentní... jde o dekadentní reinterpretaci přírody v její nejzdobnější podobě."

  • Složení:
  • hlava: růžový pepř, citrón, jalovec, zelené tóny, kov
  • srdce: jasmín, ylang ylang, levandule, akord laku
  • základ: pižmo, vetiver, jantar, santalové dřevo, pačuli

Jste u moře, kde je úžasné přírody až až, ale to vy neradi - písek, brouci, chaluhy - brrr. Tak raději sedíte u hotelového bazénu s chlorovanou vodou se stěnami natřenými na tyrkysovo. Vzduch, voda, tropické koktejly v kovových šejkrech a gumová nafukovací lehátka... Ozonická zelená vůně, ale mám tam i jakože meloun a gumové cvičky. Nebo pudr ze šťovíku (a gumových cviček :-). Zprvu. Ale později se všechno to jásavé a tyrkyskové uklidňuje do tlumenějších tónů kořenité ozonické vůně a závěr je skoro přírodní nasládle pižmovo jalovčinkový. V životě by mě nenapadlo, že něco takového rovnou nepůjdu umýt. Vydržela jsem to :-) Taková zelenější pánská fougerovka.