Střípky zajímavostí o Miss Dior
29.03.2025

Miniatura po babičce na fotografii pochází pravděpodobně z roku 1956 a má objem 1,5 ml.
- Christian Dior měl svůj vstup na módní scénu pečlivě promyšlený. Přípravy na jeho první přehlídku s oficiálním názvem Corolle — později díky Carmel Snow z magazínu Harper's Bazaar známou jako New Look — probíhaly zhruba půl roku, od podzimu 1946 do února 1947. Kolekce zahrnovala 90 modelů Haute Couture, na kterých pracovalo 85 švadlen ve dvou dílnách. Dior sestavoval tým, navrhoval modely, dohlížel na jejich výrobu a věnoval pozornost každému detailu — od výběru látek po způsob prezentace. Dokonce měl připravený parfém na provonění oděvů, který tehdy ještě neměl jméno ani flakón. Byl vytvořen jako vzpomínka na vůni květin v milované zahradě dětství v Granville. Přehlídka se konala 12. února 1947 a okamžitě vstoupila do dějin módy. Dior skvěle vycítil náladu doby — po letech válečné skromnosti nabídnul oslavu ženské elegance. Jak sám napsal ve své autobiografii: "Evropa byla unavená odpalováním bomb, vše, co chtěla, byly ohňostroje."



- Jeho modely vynikaly výraznými křivkami vytvarovanými korzetem, štíhlým pasem a bohatě řasenými sukněmi. I zde mu byly inspirací květiny. Svůj debut Dior později podtrhl i uvedením do prodeje parfému, kterým provoněl modely na první přehlídce. Do designu flakónu Miss Dior vtiskl siluetu svých modelů i krásu květin, které vůně obsahovala. Na dně flakónu se nachází vybroušená osmistranná hvězda, Diorův šťastný symbol. Luxusní flakóny ve tvaru amfory ze skláren Baccarat naplněné vůní Miss Dior byly poprvé k dispozici 1. prosince 1947. Tento elegantní tvar se udržel až do konce 60. let, přestože od roku 1950 byla Miss Dior EdT nabízena také v praktičtějším hranatém flakónu s mašlí a kohoutí stopou, dalším ikonickým prvkem Diorových kolekcí. Jedna reedice amfor proběhla v 90. letech a od roku 2015 se verze "Les Amphores" znovu objevuje ve vybraných exkluzivních buticích, kde vám flakón vybranou vůní osobně naplní a zapečetí odborný personál.


- Vintage miniatura parfému Miss Dior na fotografii nad a pod tímto odstavcem patřila mé babičce Je tedy velmi pravděpodobné, že byla vyrobena u nás v socialistickém Československu. Právě zde, v továrně Astrid, totiž vznikaly flakony Dior s oválným půdorysem a charakteristickým páskem s kohoutí stopou (jediná zahraniční výroba, kterou značka Dior kdy povolila). Když v roce 1947 Jean Carles a Paul Vacher vytvářeli Miss Dior - první parfém značky Dior, chtěli zachytit stejné kontrasty jako ikonická kolekce New Look - romantickou ženskost i upjatou eleganci, svěžest i hřejivost zároveň. Tak vznikla květinově zelená chypre vůně, v níž dominuje dnes již předpisy IFRA velmi regulovaný větvičník.

- Věděli jste, že dnešní Miss Dior vlastně vůbec není Miss Dior? V roce 2005, už pod vedením koncernu LVMH, vznikla Miss Dior Chérie. S původní chypre Miss Dior měla společné jen slavné, komerčně úspěšné jméno — samotná vůně byla sladce květinově ovocná s akcentem lesních jahod. A teď pozor! V roce 2011 prošla Miss Dior Chérie výraznou reformulací a ještě téhož roku z názvu zmizelo slůvko Chérie. Najednou se z ní stala Miss Dior — pořádná parfémová ekvilibristika, což?! Následovaly další reformulace (většinou k horšímu) a množství flankerů, ve kterých se snad už ani u Diora nevyznají.

- Nicméně, co si pamatuju z vyjádření znalkyň na parfémových fórech - Miss Dior Chérie EdP z roku 2005 od Christine Nagel byla velmi úspěšná, stejně tak Miss Dior EdP a Miss Dior Le Parfum z roku 2012 od Françoise Demachyho, potom myslím pivoňková Miss Dior Blooming Bouquet 2014. I loňská Miss Dior Parfum od Francise Kurkdjiana získala pozitivní ohlasy. A kde je původní Miss Dior z roku 1947? Tu dnes (rovněž reformulovanou) najdete pod názvem Miss Dior Originale. Ale pozor, na flakonu její nový přívlastek nehledejte, je jen na krabičce. Vodítkem vám může být žlutá barva parfému — ty sladké varianty jsou růžové.

- A jak vznikl název prvního parfému Maison Dior? Podle legendy byla inspirací Diorova mladší sestra Catherine (narodila se jako Ginette Dior, později se nechala přejmenovat na Catherine), která vešla do ateliéru na Avenue Montaigne přesně ve chvíli, kdy Dior se svým týmem hledali pro vůni jméno. Diorova přítelkyně a spolupracovnice Mitzah Bricard prý v tu chvíli zvolala: "Voilà, Miss Dior!" (Tady je slečna Dior!) Její volba anglického výrazu "miss" místo francouzského "mademoiselle" zaujala anglofila Diora: "Miss Dior, tak to je jméno pro můj parfém!". Název parfému se tak stal poctou sestře, která mu byla vždy oporou.
- Justine Picardie si vzala za cíl zviditelnit Catherine - ženu, která se vždy pohybovala ve stínu slavnějšího bratra. V knize "Miss Dior. Můza a bojovnice. Pravdivý příběh Catherine Door." se snažila pospojovat všechny historické střípky, jež posbírala o této válečné hrdince, odbojářce s krycím jménem Caro, která přežila věznění v koncentračním táboře. Kniha je velmi zajímavá. Ale předtím, než si ji koupíte, byste měli vědět, že faktů o Catherine je tam opravdu pomálu. Více v mojí recenzi knihy.