Šampuk LUSH - na vlastní kůži

19.10.2018

O šampuku - tuhém šamponu na vlasy - a jeho výrobě už jsem tu psala. Domácí příprava je zábavná a člověk má kontrolu nad složením, což je velká výhoda. Ovšem ne každý má chuť si kosmetiku "vařit" v kuchyni. Jednou z možností je nákup šampuků u firmy LUSH.

Lush

Lush je mezinárodní kosmetická firma. V České republice má pouze jeden kamenný obchod, a to v Praze v Palladiu na náměstí Republiky, jinak lze také jejich výrobky nakoupit v internetovém obchodě https://cz.lush.com.

Nabízí čerstvou ručně vyráběnou kosmetikou netestovanou na zvířatech (testují sami na sobě a na dobrovolnících). Kladou důraz na ekologii - jsou šetrní k životnímu prostředí i pokožce spotřebitelů. Můžete si vybrat z produktových řad: Pro krásné vlasy, Pro usměvavou tvář, Pro hebké tělo, Voňavé koupele, Sprchové "pochoutky" a Parfémy. Chlubí se, že je jejich kosmetika "100% vegetariánská, 85% veganská, 65% samo-konzervační, 35% nahatá".

A co to "nahatá" znamená? Jenom tolik, že spousta jejich výrobků nepotřebuje obal, protože je vyrobena v tuhé podobě. Na pultech jsou šampuky, tuhé parfémy a krémy vystaveny volně jako zákusky v cukrárně. Když si je pořídíte, zabalí vám je obsluha do papírového sáčku z recyklovaného papíru a je jenom na vás, zda si koupíte i jejich hliníkovou krabičku, nebo doma použijete jako obal nějaký prázdný kelímek.

Samo-konzervace

Absence obalu vyvolává dohady, jestli nejsou tyto bezobalové výrobky bez syntetických konzervantů náchylné na množení bakterií. Moc pěkně to vysvětluje článek o samo-konzervaci. Já se pokusím z něj vybrat to podstatné.

"Více než 65 % produktů Lush je samo-konzervačních, což znamená, že do nich nemusíme přidávat žádné syntetické konzervanty, aby zůstaly čerstvé." Důležité je vyvážené složení, které umožní na jedné straně zachovat benefity výrobku a na straně druhé vynechat syntetické konzervanty. Nejpodstatnější rozdíl oproti výrobkům z běžné produkce je snížený obsah volné (aktivní) vody. Když totiž voda není nijak chemicky vázaná, mohou se v ní jednoduše množit bakterie.

Například - pleťový krém je vlastně emulze - směs olejů a vody. Ale poměrem jednotlivých složek (sníženým množstvím vody, zvýšeným obsahem oleje, glycerinu a kakaového másla) je možné docílit konzistence dostatečně vláčné, aby byla snadno absorbována pokožkou, přitom byla dostatečně hustá, prostá volné vody, aby do ní mikroorganismy nepronikly. A to je princip samo-konzervace.

"Jinými slovy, téměř všechny produkty založené na vodě, které jsou výrobci označované jako "bez konzervantů", ve skutečnosti nějaký konzervant obsahují, jen ne takový, který je dle EU zapotřebí takto označovat. Například med, sůl, kaolin, jíl, mastek, kalamín a kakaové nebo bambucké máslo mají konzervační schopnosti, například umožňují výrobu tuhých produktů a redukují množství volné vody. K umožnění použití samo-konzervační receptury se mohou využívat i zapečetěné obaly nebo určování kratší doby spotřeby."

Na vlastní kůži

Šampuk na úvodním obrázku je Seanik - šampuk s mořskou řasou, mořskou solí a citrony, který voní krásně i po jasmínu. Vlasy po něm mají hrubší strukturu, než po drogérkových šamponech a nelesknou se tolik, ale jsou silnější, pružnější a nesvědí po něm pokožka hlavy, po pupíncích ani památky. Musím (ač nerada) přiznat, že je lepší, než ten můj hand-made (vydržel déle a lépe vyhladil vlasy). Ovšem obsahuje SLS, takže do budoucna budu raději požívat ten svůj.

Fajn je i Jumping Juniper s jalovcovou silicí pro mastné vlasy, a pokud dáváte přednost silné vůni, tak jasmínová Godiva bude pro vás ta pravá. 

Šampuky stojí 265,00Kč/55g a vydrží 3 měsíce umývání 2-3x týdně.