Ó hřebíííčkůůů...

14.04.2019

V lidové písničce se zpívá: "Ó hřebíčku zahradnický, ó růžičko voňavá." Nikdy mne nenapadlo přemýšlet nad tím, co je doopravdy hřebíček zahradnický, vždycky jsem si myslela, že má něco společného s aromatickým kořením hřebíček, o kterém bude dnes můj článek. Zjistila jsem ovšem, že hřebíček zahradnický je lidový výraz pro karafiát, jehož vůně připomíná vůni tohoto orientálního koření.

Ale vraťme se k hřebíčku. Přesněji k sušeným poupatům s kalichem Hřebíčkovce kořenného (Syzygium aromaticum) , které já osobně používám nejčastěji ve směsi koření do mas (kari), do perníku, nebo kompotů a samostatně ho dávám do rýže, nebo jím zdobím pomeranče, které nám o Vánocích provoní byt. 

V současné době pořád voním hřebíčkem, protože si ulevuju od bolesti jeho cumláním při čekání na termín u zubaře - bolí mě totiž zub.

Nevěřila jsem tomu, ale recept našich babiček funguje. Hřebíček má totiž nejenom antiseptické a antibakteriální účinky, také působí jako lokální anestetikum a analgetikum, zmírňuje bolest. Může za to i hlavní složka hřebíčkové silice - fenolická sloučenina eugenol (A vida! Stejnou sloučeninu obsahuje i vonná esence karafiátu). Je tedy logické, že se odedávna hřebíček používá v zubním lékařství. Ovšem pomáhá také na revma a bolesti kloubů, při zánětech horních cest dýchacích, nevolnosti a zánětech střevního typu. Očišťuje organismus, povzbuzuje srdeční činnost a dokonce prý působí jako afrodisiakum.

Historie je taky velmi zajímavá. První zmínky o hřebíčku jsou z Číny v dobách kolem 3. století, a v 16. století už byl cenným obchodním artiklem. Dováželi ho arabští obchodníci.  Výpravu za hřebíčkem na ostrov Moluky podnikl Magalhães, který věřil, že cesta západním směrem kolem Země bude kratší než dlouhá plavba kolem Afriky. Na výpravě zahynul a cestu kolem světa dokončila jediná loď Victoria. Vrátila se plně naložená hřebíčkem a dvojnásobně tak zaplatila celkové náklady výpravy. V roce 1629 Nizozemí zlikvidovalo všechny hřebíčkové a muškátové plantáže s výjimkou přísně střeženého moluckého ostrova Ambon. To proto, aby si udrželo monopol na obchod s hřebíčkem a muškátem. Teprve v roce 1769 se Francii podařilo založit vlastní plantáže na ostrově Réunion díky francouzskému guvernérovi ostrova Mauritius, který prý propašoval semena obou rostlin v dutých podrážkách. 

A co se týká parfémů, tak u mě bohužel funguje to, že pokud je ve složení hřebíček (esence se získává parní destilací květních poupat i listů hřebíčkovce kořenného), spolehlivě mi přebije všechny ostatní složky. Příkladem budiž Seven Veils Byredo), MALVS (Nobile 1942), Maharadjah (Nicolaï Parfumeur-Créateur), Shanghai Lily (Tom Ford) a spousta dalších.

Ještě si dovolím přidat pár fajn receptů s hřebíčkem.

Čaj s hřebíčkem

Má povzbuzující účinky.

  • 10 g hřebíčku
  • 10 g hrubě rozsekané skořice
  • 20 g usušených šípků
  • 50 g usušených jablečných slupek
  • trocha mletého muškátového oříšku

Dvě polévkové lžíce směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme 10 minut louhovat.

Domácí hřebíčková tinktura

Používá se na vyplachování ústní dutiny, nebo lokálnímu potírání při bolestech zubů a paradentóze, při lokálním potírání pupínků akné.

  • 1 litr 60% lihu
  • 20 g hřebíčku
  • 1 tyčinka skořice

Necháme dva týdny louhovat na temném místě, potom přecedíme do tmavé uzavíratelné láhve. Vyplachujeme 2x denně. 

Olej z hřebíčku 

Používá se na masáže postižených míst při bolestech kloubů, nebo k potírání špatně se hojících ranek. Také se užívá vnitřně (1 kapka oleje na 2 dcl vody) při rýmě a kašli, nebo nevolnosti. 

  • 50 ml řepkového oleje
  • 10 g hřebíčku

Hřebíček rozdrtíme a v oleji necháme louhovat za občasného protřepání na temném místě dva týdny, přecedíme. 

Hřebíčkový repelent

Dokonce má hřebíček odpuzující účinky proti hmyzu (i molům), psy a kočky chrání před blechami a klíšťaty.

  • rozmarýnový čaj (nebo levandulový, či šalvějový)
  • 20 g hřebíčku
  • 10 ml řepkového oleje

Uvaříme 0,5 l silného čaje z rozmarýnu, přidáme hřebíček, necháme vychladnout. Do rozprašovače nalijeme olej a přidáme přecezenou směs. Aplikujeme z dostatečné vzdálenosti.

Nálev proti vráskám

Nálev se používá na eliminaci vrásek kolem očí.

  • 5 hřebíčků
  • šálek vařící vody

Hřebíček ve vodě 10 minut louhujeme. Vychladlým nálevem potíráme vrásky.

Aromaterapie

Do aromalampičky dáváme hřebíčkovou silici při zánětech horních cest dýchacích, nebo když při chřipkové sezóně chceme vydesinfikovat místnost. 


Důležité upozornění: hřebíčkový olej či silice jsou silně dráždivé a proto by se nikdy neměly užívat v nezředěné podobě a rovněž by se neměly používat dlouhodobě! I u aromaterapie je potřeba dodržet dávkování.