Maison Violet (Veolay)

21.09.2020

Maison Violet založil François-Étienne Violet v roce 1827. Po slavných historických momentech, (kdy se značka stala oficiálním dodavatelem císařovny Eugenie a španělské královny Isabely II a obchod proto dostal název "To the Queen of bees - Violet House"; nebo, když se po roce 1885 rozrostla a byla vyvážena pod názvem Veolay i do Severní Ameriky), ukončil kolem roku 1955 parfémový dům činnost. 

V roce 2017 oživili Violet tři nadšenci Anthony Toulemonde, Victorien Sirot a Paul Richardot - spolužáci z francouzské École Supérieure du Parfum, tři naprosto rozdílní chlapíci, které tam dohromady svedl společný zájem o vintage vůně a parfémy z počátku 20. století. Současný Maison Violet má moderní koncepci, ale pracuje s minulostí a popisuje ji právě pomocí svých parfémů:

COLLECTION HÉRITAGE - Sbírka dědictví

Sketch - odkazuje k roku 1900 jako ke svědectví začátku růstu parfumerie, kdy se začaly využívat nové technologie.

Tanagra - je věnována roku 1922 a umění - sochařům jako byli René Lalique, Lucien Gaillard a Auguste Rodin. 

Pourpre d'Automne - rok 1923 a poetická melancholie podzimu s jeho chypre ozdobami a obraznými plody oslavující lyriku své doby... ať už je tím myšleno cokoli :-) 

Un Air d'Apogée - rok 1932 a vůně drzosti, která prý líčí kontrastní éru bezstarostných "krásných časů" a jejich rozjásanou atmosféru. 

Nuée Bleue - labutí píseň značky, kdy se Violet France pokoušela vzchopit a znovu opravit své poškozené dědictví. Jako poslední výdech v roce 1953 vznikla Nuée Bleue, než značka usnula roku 1955 déle než šedesát let.

COLLECTION CYCLE - Cyklus

V této kreativní řadě vychází parfémy pouze v limitovaných edicích 1000 kusů fakonů. Výhodou pro vlastníky těchto plnitelných flakonů je možnost znovu limitovanou vůni do svého "recyklovaného obalu" dokoupit. Zatím je v této řadě pouze jediná vůně.

CYCLE 001 - rostlinné pižmo inspirované čichovou strukturou květu anděliky.

vintage obaly Violet
vintage obaly Violet
současná COLLECTION HÉRITAGE
současná COLLECTION HÉRITAGE

Sketch 

Původní název vůně z roku 1900 je Ambre Royal - Parfum Extra Supérieur. Ta se stala v roce 1924 inspirací ke vzniku vůně Sketch, která byla zabalena do designově zajímavého flakonu inspirovaného dekorativními plody Měsíčnice roční (lunaria annua). V roce 2017 Sketch vzkřísil Maison Violet za pomoci talentované parfumérky Nathalie Lorson, která je podepsána i pod ostatními parfémy značky. 

  • složení:
  • hlava: bergamot, muškátový oříšek, růžový pepř
  • srdce: růže, tuberóza
  • základ: pačuli, madagaskarská vanilka, tonka

Parfém s tuberózou a kořením typu Sacrebleu Intense (Nicolaï Parfumeur Créateur), oproti Sacrebleu však nepostrádá jistou živočišnost a skoro bych si tipla, že obsahuje mimo deklarovaných složek i narcis. Tuberóza je zde hutná, teplá, kořeněná (sladký pepř, muškátový oříšek a skořice jsou zde moc lahodné) a živočišná, v žádném případě žvýkačková. Nepředstavujte si nic dravého, vše je krásně uhlazené. Vůně se výborně nese do prostoru. 

Asociace, které mi po přivonění naběhly byly dvě. Ta poetičtější byla ruská zasněžená zima a projížďka na saních tažených koňským spřežením. Víte, že je všude kolem strašná zima, ale vy jste po bradu zachumlaní v hustém kožichu a je vám příjemně teploučko. Myslím, že ten kontrast chladu a tepla dělá kombinace chladivého kadidla a pepře, naproti tomu postavené "teplé" složky - skořice, tuberóza a pačuli vonící jako kožešina. A ta druhá asociace se mi zosobnila do operní divy lehce objemnějších rozměrů libující si v okázalejším líčení. Možná proto, že byla ze všech vůní značky "nejhlasitější".

Tanagra  

Původní vůně Tanagra pochází z roku 1922. Tanagra je název pro starořecké sochy vyrobené z terakoty, které mají oslavovat krásu žen a dětí, a proto původní flakón parfému vytvořený Lucienem Gaillardem měl místo víčka malou sošku. Vůně Tanagra pro Maison Violet byla vzkříšena v roce 2018 a má být poctou kráse a ženskosti.

  • složení:
  • hlava: mandarinka, hruška, frézie
  • srdce: pivoňka, kosatec, jasmín
  • základ: cedr, vetiver, bílé pižmo

Květinově ovocná vůně. Lehounká, ženská, romantická. Pro mne málo čitelná, protože než jsem stačila "poslechnout" akord složek, tak vyprchala, výdrž i prostorovost je ze všech zkoušených parfémů značky Viloet nejhorší. Typově mi připomněla světle růžové jablíčko Nina L'Eau (Nina Ricci). Pokud bych měla vypíchnout nějaké složky, tak asi pivoňku, mandarinku a v závěru cedr. Pro značku Violet je typický příjemný lehce drhnoucí kosatec, který je zde rovněž, ale jen ve stopovém množství. 

Asociovala mi ženu v letních propínacích šatech s potiskem květů. 

Pourpre d'Automne 

Ikonický parfém značky Violet - Pourpre D'Automne (nachový podzim) byl původně představen v roce 1923 a získal ocenění na světové výstavě 1925. Předpokládám, že částečnou zásluhu na úspěchu měl i jeho překrásný flakón zdobený vinnými listy, rovněž vytvořený Lucienem Gaillardem. Ke znovuzrození vůně došlo v roce 2017.

  • složení:
  • hlava: list fialky, broskev, švestka
  • srdce: růže, kosatec, fialka
  • základ: evernyl (syntetická náhrada větvičníku), bílé pižmo, benzoin

Tady značka Violet naprosto dostojí svému jménu. Fialka je jednoznačně dominantní. Růže, kosatec, fialka - rtěnkový akord a kosmetický pudr. Kosatec, tak typický i ve většině ostatních vůní Violet příjemně drhne. Parfém není příliš rtěnkově mastný ani pudrově suchý. Podzimní ladění mu dodávají švestky a pačuli. Ač je poznat, že receptura není současná, neshledávám tu nic zapškle starosvětského. Je to vesele barevná vůně a jde hezky do prostoru.

Asociace mám u tohoto parfému pouze s kosmetickou taštičkou. Škoda, toho podzimu bych tady pro barvitější představy snesla mnohem víc.

Un Air d'Apogée 

Původní parfém byl nazvaný prostě Apogée a pochází z roku 1932. Nejznámější podoba jeho flakonu je "kalamář" s bakelitovou zátkou. Vůně byla vzkříšena v roce 2017 jako Un Air d'Apogée. Má svého nositele nejen oslavovat, ale i činit úplným. Apogée můžeme volně přeložit jako vrchol, zenit... a s parfémem tohoto jména je prý dosáhnou vašeho vytouženého zenitu jednoduché.

  • složení:
  • hlava: anýz, šalvěj
  • srdce: med, mimosa, cedr
  • základ: balkánský tabák, kůže, cistus, ambroxan

Zjednodušeně řečeno dřevitá pochoutka, tabák s anýzem a vanilkou. Suchá, nasládlá tabáková vůně, tak chutná po koření a medové ambře. Myslím si na ni. V práci mi byla při zkoušení vzorku velmi pochválena. Jde úžasně do prostoru.

Asi jsem byla v minulém životě lékárnice. Parfém mi evokuje voskem pečlivě naleštěné šuplíky ve staré světlem zalité lékárně. Zásuvky jsou mírně zašlé a oprýskané, trochu zatuchlé a voní po průduškovém čaji, směsi proti dětskému bolení bříška, bylinných pastilkách na kašel, mastech na revma a jiné neduhy, co tu prodáváme. A taky po voňavém tabáku v balíčcích s barevnými etiketami, které si z dalekých krajin nechává posílat můj muž. Vždy když si s kamarády balí cigaretku, tak se tou exotikou před nimi vytahuje a já ho na oko okřikuju, ať už s tím dá pokoj. Ale přitom před ním pečlivě tajím, že si občas chodím do těch přihrádek s tabákem přivonět, nazpaměť znám všechny barevné cizokrajné nápisy na etiketách a představuju si, jaké to je na Kubě nebo ve Virginii.

Nuée Bleue

Původní parfém Nuée Bleue je z roku 1953 a je považován za poslední vůni předválečného období Maison Violet. Nová interpretace je z roku 2019. "Modrý mrak" má prý být příslibem nového dne naplněného svěžestí a inspirací. První písní narušující klid letních rán. 

  • složení: 
  • hlava: bergamot, citron, pomerančové květy
  • srdce:  kosatcový absolut, akord karafiátu
  • základ: santal, benzoin, bílé pižmo

Vůně je teplejší a tělovější variantou parfému Infusion d'Iris (Prada). Spojení citrusů a kosatce typického pro Maison Violet, který je v úvodu příjemně drhnoucí, ale později se uhladí. Výsledná vůně, která vás provází celým dnem ve vaší intimní zóně (nenese se do prostoru) je hedvábná, tělová. Našlehané bílé pižmo, jemný lehounký krém obarvený oblým ylang-ylangem. Okouzlila mne hned a odstřik jsem spotřebovala velmi rychle.

Parfém vidím jako obraz od Moneta, nebo jako bleděmodrou hedvábnou stužku na slaměném klobouku dívky v krinolíně, která jde na první přijímání.

Claud Monet - Madam Monet a její syn
Claud Monet - Madam Monet a její syn

CYCLE 001 

Parfém je inspirovaný vonným podpisem anděliky - rostliny, která v přirozeném cyklu kvete jen jednou. Není jednoduché převést její vůni do voňavky. Značka se pokusila o to, aby vůně CYCLE 001 stejně jako andělika "zářila svými temnými a smyslnými aspekty".

  • složení:
  • hlava: kosatec, růžový pepř
  • srdce: andělika kořen
  • základ: ambroxan, kadidlo, bílé pižmo

Kosatec typický pro Maison Violet tady rovněž drhne a má mrkvovou mírně zemitou příchuť. Vůně je chladná, odtažitá. Lehké kadidlo má citrusový nádech, pepř protahuje nos, zeleň je nahořklá. V bílém pižmu se objevuje umělý tón, pro mne nepříjemný.

Moje asociace k vůni je jako chladný šedivý kámen polozapuštěný do země v zahradě u naší chalupy blízko angreštových a rybízových keřů, který jsme jako malé děti používali místo sedátka. Když ho táta při kopání vodovodu po letech vyvrátil, zjistil, že je to vlastně mramorový náhrobní kámen vyleštěnou stranou a nápisem otočený do země. Bůhví, jestli ho paní Růžena V. nepostrádá. Od té doby jí tam občas pálím pietní svíčku.

Novodobé prezentaci značky s moderními výraznými fotografiemi nerozumím a neztotožňuju se s ní. Podle mě se k tak příjemným a v dobrém smyslu "obyčejným" vůním vůbec nehodí. Ale důležité je, že všechny parfémy jsou mému nosu lahodící, nositelné, nepřeplácané a přitom mnohovrstevnaté a složky v nich jsou velmi kvalitní. Zkoušení jsem si opravdu užila.

Sadu 5 vzorků COLLECTION HÉRITAGE, ke které přiložili i vzorek CYCLE 001, je možné objednat za €10,00 na stránce: https://www.maisonviolet.com/products/offre-decouverte 

https://www.maisonviolet.com 

https://www.parfumo.net/Perfumes/Violet?current_page=1&