CK2 (Calvin Klein)

21.07.2019

Mým parfémovým podpisem byl téměř po dvacet let CK One (Calvin Klein). A tak mi přišlo velmi symbolické, když mě v roce 2016 moje dcera k narozeninám poprosila o CK2 (Calvin Klein). Tehdy to byla novinka.

CK2 navazuje na dnes již klasiku CK One. Ne snad tím, že by se snažila pokračovat a vylepšit Jedničku. Záměrem bylo vytvořit vůni se stejným konceptem, ale z pohledu dnešního světa. Z pohledů dětí rodičů, kteří v devadesátých letech nosili CK One

Obě vůně jsou unisexové, jejich image je na tom postavené. V 90. létech Calvin Klein reflektoval na posun vnímání mužské a ženské role ve společnosti nejenom androgynní módou. I u vůní razil heslo, že by neměly dostávat nálepku "pro muže", "pro ženy". Že je to pouze vžitá konvence. A s CK One se mu to podařilo v roce 1994 uskutečnit - byla tak úspěšná, že se prodává dodnes. V současnosti nevyhraněnost v pohlaví znovu letí,  odráží se to v hudbě i filmu. Třeba kluci v K-popových kapelách, které obdivuje dcera, jsou útlí a nalíčení jak dívky; vousatá zpěvačka se stala hvězdou. Taky se stále častěji řeší otázky genderu, některé země už dokonce umožňují do dokladů uvádět neutrální pohlaví. Takže unisex CK2 z tohoto pohledu ještě více stírá hranice mezi pohlavími - gender-free

Kariéra Calvin Kleina byla a je postavená na umění provokovat. A jak provokovat nejsnadněji? Nahotou a sexem. V reklamách na Jedničku i Dvojku se mu to podařilo především díky již zmíněnému kontroverznímu tématu lásky bez škatulek barvy kůže a pohlaví. (Společnost CK je prý dokonce za reklamu na CK2 vyšetřována v Rusku.) Ale oběma reklamami se prolínají i společné myšlenky jako jsou - spontánnost, svoboda, rebelování, touha po vzrušujících zážitcích - myšlenky vlastní všem mladým, před léty i nyní. Taky sounáležitost a přátelství.

No a konečně se dostávám od toho, co má vůně představovat, k tomu, jak má vonět. Obě mají být v nejlepším slova smyslu jednoduše svěží. Jednoduchý styl platí i pro design obalů. Moderní, čisté a jednoduché linie flakónů podporují chladivý pocit, který ve vás má parfém vyvolat. Jakoby námrazou ojíněná je jednoduchá skleněná placatka s Jedničkou; Dvojka zas působí jako futuristická bombička se stlačenou vodou z ledovce. Jejich obsah je rovněž chladivý jako letní sprška. Zatímco CK One pracuje více s citrusovým osvěžením podpořeným kořením, tak CK2 je minimalističtější - vystačí si s vodou a dřevem.

  • Složení CK2:
  • Hlava: hruška, lístky fialky, mandarinka, wasabi
  • Srdce: hedion, kořen kosatce, oblázky, pivoňka, růže
  • Základ: bílé pižmo, kadidlo, santalové dřevo, vetiver

Nejsem si ovšem jistá, zda to u Clavina Kleina s tím minimalismem ve stylu japonských vůní nepřehnali. Protože vše co cítím je melounový Calone a dřevitý Iso E Super, takový, jaký ho znám z Molecule 01 (Escentric Molecules)

CK2 voní jako minerální tón ve vzduchu nad mokrými oblázky, sladká cukrová melounová dřeň i vodnaté zelené slupky a vynořující se a ztrácející neurčitá dřevitost, která mě tak obtěžovala u Molecule 01 svou neuchopitelností. 

Parfém působící velmi promyšleně přiznaně synteticky a nejspíše díky syntetice vydrží vonět celý den. Že by to bylo zamýšleno a to je ten nový pohled? Nevím. Ovšem nezdá se mi, že by se CK2 stala podobným fenoménem jako CK One. ... Dcera po čase parfém odložila, prý ji tou dlouhověkostí obtěžoval. Raději nosí něco květinového od Avonu :-)

P.S. Když jsem fotila obrázky k tomuto článku, měla jsem představu roztříštěného melounu na mokrých dlažebních kostkách. Pak jsem ovšem "vyměkla" a použila jako kulisu sousedovo roztříštěné zápraží a meloun po focení raději celý snědla :-)