Barénia (Hermès)
Novinka od Hermès teď rozechvívá zvědavost
parfumaniaků. Parfém Barénia vytvořila dvorní parfumérka Hermès - Christine Nagel. Barénia by
prý měla být ženským protipólem slavné Terre d'Hermès a je inspirována vzácnou telecí
kůží. Autorem flakonu je Philipp Mouquet, kterého inspiroval náramek Hermès s pyramidovými cvočky - Collier
de Chien, spojení jemných křivek a síly kovu.

Oficiální popis mluví o chypre elegantní vůni, který odhaluje dualitu síly a hebkosti. Oficiální složení je dost skoupé - uvádí pouze 4 složky. Dubové dřevo a pačuli jsou mi jasné, další dvě jsem si musela vyhledat.
Butterfly lily čili motýlovec věncový je rostlina původem z Asie, invazivně se šíří v amazonském pralese. Na Kubě jí říkají "mariposa" (motýl) a je tam národní rostlinou. Její bílé nebo žluté květy velmi silně voní po jasmínu a citrusech.
Zázračné ovoce (Synsepalum dulcificum) je poslední složkou, a jak voní se mohu jen dohadovat (ale kyselá to nebude :-). Plod tohoto afrického keře připomínající větší brusinku prý po požití zmámí vaše chuťové pohárky tak, že sníte-li cokoli kyselého, bude vám to chutnat sladce. Může za to látka miraculin, která aktivuje chuťové pohárky reagující na sladkost, a proto potlačí přirozenou kyselou chuť. Tento efekt miraculinu trvá jen dočasně, zhruba hodinu až dvě.

Christine Nagel před lety vytvořila exkluzivní parfém Galop a troufám si tvrdit, že Barénia je takový mainstreamový Galop pro širší publikum. Ne, nebude se líbit všem, ale spoustě lidí učaruje. Mně se nelíbí, protože stejně jako Galop s mou pokožkou a nosem nespolupracuje, ale rozhodně musím ocenit, že vyčnívá mezi současnou mainstream produkcí sladkých dřevitých vůní a stojí za to ji vyzkoušet a dát šanci. (Já jsem vyzkoušela v brněnském Notinu.)
A jak mi voní?
U Galopu jsem hledala jemnou semišovou kůži a ovocné akcenty s tělovou růží – na mně voněl jako popelník, bompari a stará kožená kabela :-)
U Barénie bych očekávala pižmo a pačuli v nějaké jemné tělové kombinaci – dostala jsem šťovíkové citrusy se syntetickým bílo květinovým dřevem a minerálním tónem, a velmi dlouhou životnost. Barénia mi přišla velmi povědomá a časem jsem si vzpomněla - Miu Miu. Jasně, za tu chemickou ostrost může Akigalawood, který Miu Miu také obsahuje... A teď koukám na složení Barénie na Fragrantice - a je tam?! Docela to dává smysl, Akigalawood je odvozen z esenciálního oleje pačuli a nabízí jak dřevité, tak i pepřové tóny – to štipkání v nose a ostrost by tomu odpovídaly. A ještě na Fragrantice uvádějí bergamot, takže citrusy. Teď po pár dnech, když čichám k vyvanulému papírku, je tam něco dřevitě hřejivého a suchého kovového, stále mi to zavání molekulami.
