Už kvetou šeříky

24.04.2018

Jaro je prosycené vůní kvetoucích stromů a keřů. Ještě ani nestihnou odkvést meruňky a švestky, už rozevírá své kvítky zlatý déšť. Každé ráno se těším na cestu autem do práce, protože projíždím dlouhou alejí kvetoucích třešní. A takovým vrcholem pro mne je, když rozkvetou šeříky, což se tady u nás "na jihu" :-) stalo včera.

Když rozkvetou, tak si vždy neodbytně vzpomenu, jak jsem na základce ve výtvarné výchově vodovkami vykouzlila na papír (pro mne) dokonalou kytici šeříků, zatímco spolužáci na téma "Osvobození Rudou armádou" kreslili tanky s červenými hvězdami. Přitom jsme si s kamarády přáli nebýt zavření ve škole, ale lítat po venku a po zimě si zase užívat sluníčka. A třeba i drze rvát větve šeříků obsypaných hrozny drobných lila kvítků, ze kterých se šíří opojná vůně. 

Před časem jsem výkres s šeříky vyhazovala a dokonalý rozhodně nebyl, to ta dětská optika :-). Ale šeříky za domem, ze kterých jsem tehdy trhala kytici do vázy pro maminku, jsou dokonalé pořád.

Šeřík není na našich zahrádkách odjakživa. Pochází z Asie a v evropských zahradách se poprvé objevil v 16. století, kdy byl přivezen z Osmanské říše. Tato událost bývá s přesností na rok datována 1566. Podle tehdejších pramenů měla být rostlina dovezena přímo z Konstantinopole do Vídně císařským velvyslancem Ogier Ghislain de Busbecq. Kolem roku 900 se šeřík rozšířil spolu s Araby do Španělska. Zajímavé je, že rostl izolovaně 600 let na Pyrenejském poloostrově, než připutoval kolem roku 1600 do střední Evropy. V Evropě je šlechtěn necelých 300 let a ve světě je pěstováno až kolem 800 kultivarů. Ale u nás máme toto jméno spojeno převážně se dvěma druhy procházejících z Balkánu - Šeřík obecný a Šeřík balkánský.

Odborný název šeříku Syringa je původem z řečtiny a vznikl z řeckého výrazu pro potrubí - syrinx (stonek šeříku je dutý). Anglické pojmenování šeříku lilac pochází z francouzštiny, kde se vyslovuje "lila" a používá se také pro označení typické světle fialové barvy. V tomto významu bylo slovo lila přejato i do češtiny. Prapůvod slova je však třeba hledat v sanskrtském nilak od nil=modrý, odkud se přes perštinu (lilak) a arabštinu (lilach) dostalo do Španělska a Francie.

Kromě toho, že šeřík plní okrasnou funkci na našich zahradách, používá se i ke zpevnění svahů a břehů jezírek. Šeříkové dřevo je poměrně tvrdé, ale pružné, a proto nachází využití v nábytkářském průmyslu. Šeřík dokonce patří mezi jedlé rostliny. Voňavými kvítky obyčejného šeříku (bez zelených kalichů) si můžete ozdobit dezerty. Salátu nebo jogurtu dodá peprnou příchuť, která připomíná ředkvičky. A pro nás nejdůležitější je, že se extrakt z šeříku hojně používá ve voňavkářství a kosmetice.

Šeříkových vůní neznám mnoho, a tak jsem prošmejdila parfémové weby a našla pár tipů na šeříkové vůně. No, trochu víc než pár :-). Ono to totiž vypadá, že každá parfémová značka chce mít šeříkovou vůni v nabídce.

Jednou ze žhavých novinek je Blooming Lilac No.11 (Eutopie). Elodie Pollet, která stojí za konceptem Eutopie - "příběhu kočovného páru cestujícího po světě", momentálně žije v Praze. Nejspíše proto je tento parfém, představený na ESXENCi 2018, romantickou šeříkovou vůní inspirovanou schůzkami zamilovaných na Petříně a Máchovým Májem. 

HLAVA: žlutá mandarinka, bergamot, růžový pepř

SRDCE: šeřík, magnólie, růže

ZÁKLAD: cedrové dřevo, ambra, pižmo

https://www.fragrantica.com/news/ESXENCE-2018-Blooming-Lilac-of-Prague-in-Eutopie-No-11-10736.html )

p.s. nakonec jsem No.11 (Eutopie) vyzkoušela a je to můj nejoblíbenější šeřík.

Z šeříkových vůní, které jsem zkoušela, bych chtěla jmenovat:

En Passant (Frederic Malle) - netradiční šeříková vůně osvěžená vodními tóny. Určitě ji ale doporučuji vyzkoušet, okurka ve složení tohoto parfému nedělá dobře každému.

Osé (Simone Cosac) - vůně šeříků se tu mísí s vůní mandlového krému a vše projasňuje hřejivý heliotropin ( https://alibi-notes.webnode.cz/l/ose-simone-cosac )

Lilac Love (Amouage) - pro někoho nádherný autentický šeřík s gurmánským podtónem bílé čokolády, pro mě bohužel není díky typickému "Amouage ocásku".

French Lilac (Pacifica) - tento přírodní čistý parfém pro mne ukrývá zkapalněný šeřík, a ještě k tomu ho můžete pořídit za hubičku. Autentická šeříková vůně s lehkým dotekem jemného krému.

Éclat d'Arpège (Lanvin) - oblý flakón skrývá profláklou ovocně - květinovou vůni konzistence studeného čaje, ve které šeříku dělá společnost pivoňka a broskvový květ.

Idylle Love Blossom (Guerlain) - jemná a nevtíravá květinová vůně, kde je šeřík ukrytý v kytici růží a jasmínu a doplněný kapkou medu.

Fath's Essentials: Lilas Exquis (Jacques Fath) - realistický šeřík zpočátku "zelený" po andělice.


Z ostatních vůní, o kterých jsem se dočetla, že jsou šeříkové, jsem lovila nejprve ve vodách mainstreamu - u Yves Rocher se urodily hned dvě:

Pur Désir de Lilas (Yves Rocher) - která má ve složení osvědčenou kombinaci šeřík a mandle, ale už se nevyrábí. Nicméně

Lilas Mauve / Purple Lilac (Yves Rocher) - je prý také pěkná, jen má slabší výdrž - dodatečně vyzkoušeno a potvrzuji, že je to pěkná šeříková polívačka, brala bych ho hned, palec nahoru.

U povedené vůně od Oriflame - Women's Collection: Innocent White Lilac (Oriflame) - už máme bohužel smůlu, protože to byla limitka.

Ale k mání stále jsou další mainstreamové vůně, které mám v plánu vyzkoušet:

Purplelight (Salvador Dalí) - o tom, že je to krásná šeříková vůně jsem se dočetla z více stran, stejně tak o

My Name (Trussardi) - která je prý šeříková pudrová vůně.

Trošku složitější to asi bude s vyzkoušením:

Parco Palladiano VII (Bottega Veneta) - v tomto parku se prý mísí šeřík a slaný mořský vzduch. 

na zahradě už nám kvetou :-)
na zahradě už nám kvetou :-)

Pro vyložené fajnšmekry jsou niche vůně, které opět neznám:

Lilac (Roja Parfums / Roja Dove) - prý skrývá vůni šeříkového keře a luxusního květinového mýdla, přestože ve složení šeřík uvedený není.

Opardu (Puredistance) - krémový šeřík, ve kterém bych měla obavy z karafiátu. Upozorňuji, na cenu se raději ani nedívejte :-)

Sweet Morphine (Ex Nihilo) - prý je to sladký vzdušný krémový šeřík s mimózou.

Lilac Path (Aerin) - "zelený" šeřík.

A Lilac a Day (Vilhelm Parfumerie) - kde je šeřík prý utlačovaný frézií.

Rue des Lilas (Phaedon) - prý obdoba En Passant, ve kterém je okurková voda nahrazená konvalinkou.

Highland Lilac (Highland Lilac of Rochester) - dokonalý šeříkový soliflor

Pro zajímavost ještě přidávám bonbónek:

Guerlinade 170th Anniversary (Guerlain) - je to limitovaná edice vydaná u příležitosti oslav 170. výročí založení firmy. Nejedná se o reedici původní vůně z roku 1924, vůně má nové šeříkově romantické složení.

_________________________________________________________________

https://www.magazinzahrada.cz/stromy-a-kere/serik-vune-mesice-kvetna.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0e%C5%99%C3%ADk_obecn%C3%BD

https://www.radcenafinance.cz/inspirace/kvetinove-dekorace-ze-seriku-muzete-i-snist