Tekuté kokosové mýdlo

29.07.2020

Já používám mýdla glycerinová tuhá. Ale můj muž na sprchování vyžaduje mýdlo tekuté. Tak stále vymýšlím, co lepšího než obyčejné tekuté mýdlo bych mu umíchala. Na stránkách www.mydlovysvet.cz jsem objevila mýdlový základ - tekuté kokosové mýdlo

"Čistě přírodní tekutý mýdlový základ na bázi kokoátu draselného (tj. jemné, přírodní povrchově aktivní látky) a glycerínu, získaných zmýdelněním BIO kokosového oleje. Působí antisepticky, má antioxidační účinky a podporují hydrataci pokožky. Je možné ředit ho s vodou na požadovanou koncentraci anebo zahustit kosmetickým zahušťovadlem (např. guarová guma) a přidat esenciální olej nebo vůni."

Tekuté základy jsou fajn, protože si je můžete přidáním dalších složek upravit pro své potřeby. Tentokrát jsem chtěla něco jednoduchého a hojivého, tak jsem přidala pouze extrakty rakytníku a měsíčku lékařského (extrakt CO2). Obojí podpořilo přirozenou barvu mýdlového základu, která je jantarová až žlutá, takže jiné barvivo jsem již nepřidávala. 

Pro příjemnou vůni i jeho účinky jsem přidala Copaiba balzám. Bohužel, vůně je sice nádherná a návyková (voní sladce po pryskyřici a karamelu), ale velmi slabá. Proto je mýdlo cítit spíše svou přirozenou charakteristickou vůní.

Mýdlo jemně myje, má bohatou pěnu, nevysušuje. Je velmi tekuté, příště bych ho určitě zahustila, abych snížila jeho spotřebu. Protože na napěnění stačí opravdu velmi málo, ale z obalu vždy vyteče větší než potřebné množství.

Copaiba balzám

je čistá pryskyřice ze stromu Copaiba, který roste v nížinných deštných lesích Střední a Jižní Ameriky. Dorůstá až do výše 30m a může poskytnout až 40 litrů mízy. Míza (pryskyřice) se získává podobně jako u javorového sirupu - naříznutím či navrtáním kmene. 

Hlavní chemickou složkou Copaiby je beta-karyofylen, látka podobná kanabinoidu v konopí. Je jedním z neúčinnějších protizánětlivých přírodních prostředků na naší planetě a má též protiplísňové a bolest tišící vlastnosti. V peruánském léčitelství se Copaiba užívá zejména na různá kožní onemocnění. Oceníte ho při oparech, i jako ošetření různých drobných ranek a hmyzích kousnutí (zmírní otok, sníží bolest, rychleji zahojí - osobně vyzkoušeno). Zajímavé je, že se prý dá užívat i vnitřně, například při zánětech močového měchýře, zánětu průdušek a vedlejších nosních dutin. (Tradiční etnomedicinální léčebný předpis: 1 až 5 kapek do sklenice vody, maximálně 3 x denně, pozor na alergické reakce)