Sběratel vůní

17.07.2022

Díky postu na Instagramu Hanky Očicháno jsem objevila knížku Sběratel vůní - Putování za světovými parfémy (v originále Cueilleur d'essences: Aux sources des parfums du monde). Napsal ji Dominique Roques, který momentálně pracuje jako "zdrojař" ve společnosti Firmenich. Ve firmách zabývajících se produkováním vůní a aromat se "zdrojař" specializuje na získávání primárních zdrojů pro výrobu přírodních extraktů. Roquesova pozice je jak sám říká mezi polem a laboratoří. Jeho úkolem je najít nejvyšší úroveň kvality surovin a udržitelnosti a vybrat vhodnou destilerii. To vše za správnou cenu a po dlouhou dobu. Dominique to dělá už přes třicet let a za tu dobu zajistil parfumérům dodej vonných esencí z 50 zemí.

Šťastný Dominique vedle kadidlového stromu v Somálijsku
Šťastný Dominique vedle kadidlového stromu v Somálijsku

Jeho povolání je zajímavé a dosti dobrodružné a tak ho přátelé dlouho přesvědčovali, ať napíše knihu. Že to opravdu udělá mu bylo jasné až při své emotivní cestě ke zdroji kadidla do Somálijska (nezávislá země od roku 1991, oddělená od Somálska, dosud neratifikovaná OSN). Tam se rozhodl místo napsání suchopárné technické knihy vyprávět příběhy vůní, míst i lidí, kteří za úspěšnými parfémy stojí. "Snažím se vykreslit geografii, krajinu, historii, lidi, kteří tam žijí, komunity, které s takovými přísadami pracují, tradice, které udržují." Každá z kapitol se věnuje jedné esenci - do knihy se jich vešlo 17. Pouhých 17 z více než 150 ingrediencí, které za svou kariéru pro parfumérské společnosti zajistil. 

Kniha je napsaná velmi čtivě a zároveň nutí k zamyšlení. 

Kapitola, která mi krásně rozechvěla srdce, byla ta o bulharských růžích. V rozhovoru na www.essencional.com Dominique píše, že růžová esence je (s laoským benzoinem) jeho nejoblíbenější. Není divu, zasvětil jí 10 let svého života a začínal po pádu komunistického režimu v Bulharsku z ničeho a dost partyzánsky. 

Zajímavé jsou i osobnosti parfumérů, se kterými spolupracoval, a o nichž se v knize zmiňuje (za všechny např. Jacques CavallierAlberto Morillas), i jednotlivé zmínky o regulaci přírodních složek v parfémech.

Je zde ale velmi dobře vykreslená i ta temná stránka - jak poptávka po vonných látkách zapříčinila drancování přírodních zdrojů. A že na začátku celého řetězce, jehož výsledným produktem je exkluzivní drahá lahvička parfému, jsou komunity velmi chudých lidí. Při nestabilitě celého tohoto odvětví závislého na počasí, přírodě a těžké práci mnoha lidí se člověk až diví výskytu přírodních složek v současných vůních (a o to víc si jich váží). Přesto Dominique stále věří, "že člověk a příroda spolu mohou dobře žít a vzájemně se respektovat". Ve prospěch tohoto tvrzení mluví i chování současných spotřebitelů, kteří se více zajímají o životní prostředí a FairTrade.