Růže Parfuma ®

30.09.2023
Rosengrafin Marie Henriette (Kordes)
Rosengrafin Marie Henriette (Kordes)

Začnu trochu ze široka. Nejsem ani zahradnice, ani botanik. Mám jen ráda přírodu, architekturu, pěkné procházky a všechno ráda očichávám :-) 

A tak se stalo, že jsme s rodinou navštívili Rozárium na výstavišti Flora Olomouc. Původně prostor sloužil jako městská deponie odpadků, ale v letech 1970-1972 zde byla vytvořena růžová zahrada podle návrhu architekta Zavadila. První etapa obnovy zahrady z roku 2016 vychází z jeho návrhu - geometrických betonových polí, které mají vyvolávat představu plujících ledových ker na vodní hladině, z nichž vykvétají růže.

Pobíhala jsem mezi růžemi, kochala se pohledem, fotila jako o závod a především zkoumala rozdíly v jejich vůni. Některé voněly jako bulharský růžový olej, jiné byly více pudrové, další měly ve vůni zase ovocné aspekty. (Našla jsem růže Davida Austina - brita, který chtěl, aby jeho vyšlechtěné růže voněly stejně výrazně, jako růže historické a dal vzniknout skupině růží anglických.) Bavilo to i mého muže, a tak jsme společně došli k závěru, že nejsilnější vůni (z těch, které zrovna kvetly) má růže Blue Nill (Delbard)

Teprve u východu jsem narazila na cedulku popisující kolekci růží Parfuma (Kordes), které jsou šlechtěny právě i s ohledem na vůni. Předsevzala jsem si, že o nich musím zjistit víc.

Fotogalerie z Rozára na výstavišti Flora Olomouc.

Na české odnoži stránek německé rodinné firmy Kordes, která se šlechtěním růží zabývá již pátou generaci, jsem se dočetla, že jejich zahradní růže jsou světoznámé především díky tomu, že nepodléhají padlí, černé skvrnitosti ani dalším nemocem a nevyžadují téměř žádnou chemickou ochranu. Šlechtění ovšem časem mnohdy potlačilo vůni růží, a to se v Kordes rozhodli napravit. Jejich kolekce růží Parfuma si dává záležet nejenom na zdraví rostlin, ale i na silné vůni. Prý to není vůbec jednoduché skloubit. Po osmi až deseti letech práce z 200 000 sazenic zbývá tříděním nemocných a slabých třeba jen deset.

Na stránkách Kordes jsem k dnešnímu dni napočítala 14 velkokvětých a mnohokvětých odrůd Parfuma pojmenovaných po významných historických dámách zvučných jmen. U každé z nich najdete kromě návodu na pěstování a popisu rostliny i popis vůně. Ne však ledajaký - podrobný a velmi podobný dnešním rozborům parfémů. Jejich autorkou je Claudia Valder, zakladatelka společnosti z německého Flintbeku -  Systema Natura GmbH, která je expertkou na aktivní farmaceutické složky a vonné rostliny. Pro firmu Kordes zpracovává "vonné portréty" růží, které dávají zákazníkům lepší představu o produktu, který by si měli koupit.

Claudia Valder
Claudia Valder

Claudia Valder chodí domů s kyticemi nových odrůd, pak k nim celé dny voní a mezitím si dělá přestávky, dokud růže neuvadnou. Potom popis vůně vizualizuje pomocí vonného kruhu, který vyvinula speciálně pro firmu Kordes. "Vonný kruh představuje všechny nuance vůně od horního tónu přes tón srdce až po základní tón, jako zploštělá pyramida." Ve svých popisech také říká, kdy je vůně růže nejintenzivněji patrná, protože to závisí na denní i roční době. Roli hrají i půdní podmínky a vlhkost.


Jeden příklad za mnohé - Růže Herzogin ChristianaRomantická voňavá růže s pomponkovými květy v krémově bílé a jemné růžové. Říká se o ní, že je jednou z nejkrásnějších na světě, získala řadu ocenění. Její jméno oslavuje vévodkyni Christianu Saxe-Merseburg (1634–1701), dceru krále Kristiána III. Dánska. Vévodkyně nechala vytyčit barokní zahradu na zámku Delitzsch. Vůně se rozvíjí od nezvyklých ovocných tónů v hlavě parfému, přes jemné kapky citrónu a šampaňského s nádechem černého bezu a zralých malin, ke svěžím tónům čerstvých jablek a vůni zahrady po letním dešti, až k jemným základním sladkým tónům kytice růží. Maximální intenzita vůně: v poledne, večer.


Na stránkách Kordes jsem také našla, že jedno z rozárií se nachází půl hodiny cesty autem od nás - u penzionu André ve Velkých Pavlovicích na terasách kopce Poštor. Nedalo mi to a manžela jsem vytáhla na malý výlet. Stálo to za to. Je to krása nesmírná.

Fotogalerie z Rozára u penzionu André.

Rozárium bylo založeno v roce 2016 a slavnostní otevření proběhlo v rámci oslav 115 let od založení Šlechtitelky - Šlechtitelská stanice vinařská (1901), ve které byla vyšlechtěna oblíbená odrůda vína Pálava. Najdete v něm více než 600 keřů růží a 50 odrůd Kordes, mimo jiné také tu se jménem Pálava

Odkvétající růže mnohokvětá Pálava (Kordes 2015)
Odkvétající růže mnohokvětá Pálava (Kordes 2015)

Růže si můžete prohlédnout na stanovištích s poetickými jmény - Romantické schody, Růže ve stínu oliv, Sluneční terasa, Královské terasy, Růžové kaskády a hlavně Lavička vůní, na které najdete právě kolekci růží Parfuma - Rosengräfin Marie Henriette, Herzogin Christiana, Constanze Mozart, Gräfin Diana a Madame Anisette. Taky tam roste nevoňavá mnohokvětá růžička Marie Rottrová (Schöne Koblenzerin). 

Mě nejvíce zaujala vůně čajové růže Madame Anisette. Claudia Valder ji popisuje jako výrazně aromatickou s anýzem, dřevitou myrhou a pikantním libečkem v hlavě, mýdlově růžovým srdcem a medovými aspekty v základu, ovšem při úplném otevření květu mizí charakteristická růžová čerstvost. To mohu potvrdit, žádná vůně růže. Manželovi vůbec nevoněla a já v ní cítila něco zvláštního jako vodní hladinu a ozón.

Návštěvu doporučuju. Zahrady a vinice jsou úchvatné a udržované, je tu i krásný výhled na Pálavu z vyhlídky Floriánek a malý koutek s domácími zvířátky Babiččin statek. I když se v penzionu neubytujete, můžete si Rozárium i Naučnou vinařskou stezku projít a pak si třeba zajít do restaurace André na jídlo.