RANIA J

03.05.2019

Majitelkou pařížské značky a zároveň jejím nosem je Rania Jouaneh. Tato dáma jordánského původu prožila dětství na středním východě obklopena vůní jasmínu, koření, arabských i afrických trhů a to se odráží v její tvorbě. Klade důraz na ochranu přírody, udržitelnost zdrojů. Tím se řídí výběr surovin i tvorba flakonů a obalů, netestuje na zvířatech. V parfémech používá surové materiály, nebo přírodní získávané pomocí tradičních metod. Její první vůně byly čistě tvořeny z přírodních a organických složek, nyní je jejich receptura jen nepatrně upravena (syntetické složky přidané pro prodloužení životnosti). Své vůně považuje za nádherný doplněk, který (podobně jako šperky) zdobí člověka.

Pokud máte zájem otestovat vůně, RaniaJ nabízí set vzorků (7x1ml) za 13,5€ a příjemné je, že k této ceně už nepřipočítává poštovné.

https://raniaj.com/collections/frontpage/products/samples-discovery-set 

V současnosti na svých stránkách nabízí 7 vůní. Horkou novinkou roku 2019, osmou vůní, je pižmovka Musc Moschus, která byla o víkendu představena na voňavém veletrhu Excence Milano. Tu neznám, ale všechny ostatní, (mimochodem vznikly už v letech 2012-2016), jež jsem zkoušela, se vyznačují signifikantním názvem, který splní vaše očekávání: ambrový Ambre Loup, dřevitý Oud Assam, fougèrový Lavande 44, květinový Rose Ishtar nebo Jasmin Kâma, tabákové T. Habanero, kožený Cuir Andalou. Oud je oudový, v růži opravdu najdete krásný růžový květ, a tak dál. Ale přitom vůně nezůstanou pouze u strohého olfaktorického popisu. Hlavní složka je podpořena doplňujícími, ovšem pouze v takové míře, kolik je nutné pro zvýraznění její osobnosti. U všech parfémů je také poznat, že jsou vytvořeny jedním nosem, mají podobný rukopis, který nás zavede na pomezí světa arabských vůní.

Oud Assam

prý návyková dřevitá vůně pravého indického oudu odlehčená pomerančem.

  • Hlava: bergamot, pomeranč, hořký pomeranč
  • Srdce: Agarwood / oud (esenciální olej, Indie)
  • Základ: cedrové dřevo, vetiver, kadidlo, černý pepř, tonka, musk

Oud je podle mého názoru kontroverzní složka. V arabském světě je vůně vzácného dřeva napadeného houbou velmi používaná a ceněná. U nás je sice módní, ale parfuméři s ní nakládají opatrně. Před pár lety bych automaticky oudovou vůni ze zkoušení vyřadila jako smrad. Ale měřítka se jak známo časem posouvají, proto jsem po oudu od Ranji sáhla nejprve. Především ze zvědavosti, co to se mnou udělá tentokrát. A jako jo... dobrý. Voní to sice jako kravinec, ale tak nějak sladce a pořád je v tom cítit prohřáté dřevo. Docela se zálibou vůni prozkoumávám a představuju si, jak se rozvine v letním horku. Pak dám přivonět dceři. Její okamžitá reakce je: "Výběh plazů!". Prý to "voní" jako v ZOO u terárií. Jdu za mužem, aby přičichl a k "výběhu plazů" řekl své stanovisko. Jenomže on rozvine debatu o tom, že hadi neběhají a tudíž to nemůže být "výběh" a veškerá má snaha o vážné parfémové rozbory je v tahu :-) Proto zůstanu u toho, že Oud Assam voní jako oud (pro mne = sladký kravinec), a toužit po něm nebudu.

Ambre Loup

teplá orientálně kořeněná ambrová vůně, která prý vibruje na kůži jako tep srdce.

  • Hlava: hřebíček, koření
  • Srdce: Peru balsam esenciální olej, labdanum absolut, vanilka absolut
  • Základ: Agarwood / oud, guajakové dřevo, cedrové dřevo

Ambre Loup jsem jako jedinou zkoušela už dříve. Vzoreček jsem kdysi dostala k prvnímu nákupu flakonu na Arome a zařadila jsem si ho jako vzácnou a nedostupnou vůni. Je to teplá ambrová kořeněná medová vůně. Zámecká komnata, voskované parkety, těžký dřevěný nábytek ve světlém přijímacím salonu, na stole drahý koňak ve sklenici z broušeného skla hází na vyleštěnou stolovou desku odlesky medové barvy, ze zlacené dózy voní kořeněné karamelové sušenky.

Rose Ishtar

tato květinová vůně má být symbolem věčné ženy, sladká a lehká růže promísená s dřevitými a lehce gurmánskými poznámkami (Ištar, sumerská bohyně lásky a plodnosti).

  • Hlava: bergamot, černý rybíz
  • Srdce: růže Damascena (esenciální olej Bulharsko)
  • Základ: santalové dřevo, patchouli, vanilka, otočník, musk

"Svou lásku slavík růži pěl, růžinu jevil vonný vzdech". A vzdechy této rudé růže voní bulharským růžovým olejem, doplněným připálenou sladko-kyselkavou rybízovou marmeládou. Pár kapek ji spadlo na rozpálenou plotýnku a zkaramelizovalo až do tmavě hněda, můžou za to červené bobule spolu s bergamotem, pačuli, dřevem a vanilkou. I tato růže je orientálně prohřátá.

Lavande 44

aromatická a dřevitá vůně, prý moderní, elegantní a harmonizující vůně levandule.

  • Hlava: bergamot, petitgrain
  • Srdce: levandule (levandulový esenciální olej & absolut)
  • Základ: Agarwood / oud, labdanum, pačuli, vetiver, tonka, musc

Letní den, větřík fouká, slunce se usmívá na levandulová pole. Toužím cítit pronikavou vůni levandule více, a tak si lehám na zem. Ale nos místo toho zaznamenává dřevitou vůni stonků a suchou zem. Nejvíce cítím levanduli, kterou vzápětí přebíjí vetiver. Nevím proč, ale napadlo mě, že je to vůně pro pana Tau, pána s hůlkou a v buřince.

T. Habanero

tabáková vůně prý plná rytmu horkých kubánských nocí, tanec energie, života, emocí a lásky.

  • Hlava: růžový a černý pepř, kardamom
  • Srdce: černý tabák
  • Základ: santalové dřevo, Agarwood / oud, kadidlo, myrha, kůže

Zakouřený saloon s hlubokými koženými křesly. Pánové si vychutnávají kubánské doutníky a hrají si na lepší společnost, přitom na hoblinami vysypanou zem přinášejí na svých vysokých kožených jezdeckých botách podestýlku z koňských maštalí.

Cuir Andalou

vůně kůže, které nám prý má přinést kouzlo a luxus andaluského umění, architektury a hudby.

  • Hlava: kůže, šafrán, neroli
  • Srdce: kůže, růže, fialka, kosatec, pačuli
  • Základ: santalové dřevo, kastoreum, Agarwood / oud

Vůně pro sebevědomého muže, drsňáka. Vážně, takové klišé mne napadlo po přivonění k této hořké tuhé kůži. Kůže podpořená šafránem a oudem, kůže kožená, živočišná a zemitá. Kam se poděly květiny? Netuším. Ale tenhle drsný kovboj, jehož pronikavý tmavý pohled kryje krempa klobouku, mě dostal do kolen. Ach! Je tu horko... :-)

Jasmin Kâma

květinová svěží a čistá vůně vytvořená na počest indického boha lásky Kāmy, prý pozvánka pro lásku a okouzlení.

  • Hlava: bergamot, růže Damascena
  • Srdce: jasmín (absolut, Egypt)
  • Základ: pačuli, santalové dřevo, otočník, vanilka, musk

Někteří parfuméři se snaží, aby vás vůně upoutala okamžitě, a v jejím úvodu vytvoří libou kompozici. Když okouzleni nakoupíte, může za pár minut vůně sklouznout do něčeho nudného, nepěkného, nebo chemického, to už je jedno. Tento jasmínový "kámoš" ovšem dělá přesný opak. Úvod se snad snaží odradit, nebo možná ohromit svou živočišností. Jasmín sám o sobě je živočišný, tady je to ještě zvýrazněno ostrými aldehydy a možná i rozšlapanými broučky z ylang-ylangu (ve složení psané nejsou, ale já je tam prostě cítím). A malinko mi připomíná zvrhlou verzi Samsary (Guerlain). Ale postupně se vynořuje zelenkavý jasmín, kolem kterého poletují zlatavá otočníková pylová zrnka, jemná vůně vanilky. Objímací jasmín. Moc pěkný.


https://raniaj.com/pages/about-rania-j 

https://www.nicheparfum.cz/cs/rania_j

https://www.fragrantica.com/designers/Rania-J.html