Niche day ve Vavavoom

01.03.2024

"Je jeden den, který je více niche, než kterýkoli jiný. Je výjimečný tím, že se v kalendáři objevuje jen jednou za čtyři roky. Magický 29. únor. Proto jsme pro vás připravili akci, která se jen tak nebude opakovat. Have a niche day." - tak zněla pozvánka na výjimečné parfémové setkání v brněnském Vavavoom.

Majitelka parfémového butiku Lucie Levenson si na Niche day pozvala vzácného hosta, kterým byl Alexander Lauber - kreativní ředitel parfémového domu WienerBlut. Alexander byl úplně první osobností, která v minulosti Vavavoom navštívila; bylo to v prosinci 2016 ještě na staré adrese.

Konceptem rakouské značky parfémů, jak nám vysvětlila Lucie,  je pojem Wiener Blut - Vídeňská krev (podle valčíku Johanna Strausse mladšího), který se vžil v roce 1873, kdy se ve Vídni konala 5. světová výstava. Je jím označován požitkářský postoj Vídeňanů vyznačující se radostí ze života a dekadencí.

Tentokrát nám Alexander přijel představit dva nové parfémy Elysion a Therion. Inspirací pro obě vůně byl Beethovenův vlys malíře Gustava Klimta, který vznikl (1902) pro 14. výstavu sdružení Vídeňská secese k oslavě 75. výročí úmrtí skladatele Ludwiga van Beethovena. Vychází z interpretace Beethovenovy Deváté symfonie skladatele Richarda Wagnera. Monumentální dílo na třech stěnách pavilonu vyobrazuje jak věci krásné, tak znepokojivé, proto bylo Alexanderovi jasné, že se všechny tyto protichůdné podněty nevejdou do jedné lahvičky. A tak nechal parfuméra Marka Buxtona vytvořit vůně dvě, z nichž Elysion je ta "světlá", nebeská a rajská a Therion "tmavá", apokalyptická šelma.

Do té doby, než mi Alexander při osobním rozhovoru se zaujetím vysvětli na konkrétních detailech Beethovenova vlysu, co ho tak upoutalo, a co chtěl vůní vystihnout, nešlo mi na rozum, že by inspirací mohlo být pouze toto umělecké dílo. A teď, čím více podrobností si ke Klimtově malbě dohledávám a déle si ji prohlížím, tím více Alexanderovu záměru rozumím.

Elysion

  • Hlava: cedrát, kořen anděliky, fíkový list
  • Srdce: červený pepř, absolut mimózy, anýz, jasmín
  • Základ: Iso E Super, ambra, pižmo, cedr

Na posledním, nejvýrazněji pozlaceném, panelu Beethovenova vlysu se nachází "Sbor andělů" a "Objímající se pár"; objetí pro celý svět a jiskra naděje. Prý se tomu také říká "Polibek světu" a je to ztvárnění čtvrté věty Deváté symfonie - Ódy na radost. Odrazem tohoto ideálního světa je svěží zelená lehká a vzdušná květinová vůně s citrusy a třískami cedru v základu. Dokonalé vyjádření radosti nositelné pány i dámami. Když byl Alexandet dotázán na jeho nejoblíbenější parfém, tak nám řekl, že Elysion. A že momentálně nic jiného nenosí.

Therion

  • Hlava: bergamot, bobkový list, mrkvové semínko, černý pepř
  • Srdce: heřmánek modrý, jalovec, fialka
  • Základ: santal, ambra, cypriol, pižmo

Na střední zdi Beethovenova vlysu je vyobrazen netvor - mýtický Typhon, vládce podsvětí spolu s ním jeho dcery Gorgony, alegorie nepřátelských sil. Typhon má děsivý pronikavý pohled v chlupaté tváři, medvědí tělo, hadí ocas a modročerná křídla a v parfému je ztvárněn suše hořkou, dřevitě kořeněnou vůní s koženými akcenty, která pomalu oble sládne santalem a ambrou, opět unisex. Alexander mne ujistil, že se můj nos, který v parfému "vyčenichal" kožené tóny, neplete. Prý ne všechny složky marketéři zmiňují v popisu vůně, a parfém opravdu obsahuje kožené a koženě oudové tóny. Vyobrazení příšery v klasickém Klimtově díle považuje Alexander za velmi moderní. Když jsem řekla, že by to mohla být animovaná postava z filmu, zmínil, že mu estetika příšery připomíná postavy z ilustrované knihy, která vyšla o šest dekád později - Where the Wild Things Are amerického spisovatele a kreslíře Maurice Sendaka. Téma "temného" parfému vnímám jako silnější z obou, i vůně umí zaujmout až tak, že převálcuje svůj "světlý" protipól. 

Parfémový zážitek byl promyšleně umocněn útokem na další smysly - kromě testování Therionu a Elysionu jsme mohli ochutnat koktejly a čokoládové pralinky inspirované těmito dvěma vůněmi a ještě před našima očima vznikal obraz vonných ingrediencí Veroniky Šavarové.

Koktejly sebou přivezl Alexander a byly plné ingrediencí, které jsme mohli nalézt v parfémech. Prý u některých složek bylo nesnadné je přenést do koktejlu, především dřevité tóny. Oba koktejly byly dobré (já ochutnala nealkoholické, ale byly dostupné i v alkoholické podobě), ale kořeněnější z nich Therion mne zaujal více, podobně jako jeho parfémový jmenovec.

O pralinkách Petry Andersen budu básnit i na smrtelné posteli. Klasická nugátová pralinka zdobená zlatem byla chutným zpodobněním budovy Secese. Elysion - bílá pralinka byla plněná slaným pistáciovým krémem, zelená barva byla zvolena záměrně, zelenou vůní disponují fíkový list, andělika i mimóza, a slanost měla vyvážit sladkost bílé čokolády. Příšera Therion - "chlupatá" pralinka z hořké čokolády a speciálního rumu byla zdobená modrým leskem. To bylo dokonalé (promiňte mi ten výraz) Foodporno :-)

V rámci soutěže o dva parfémy WienerBlut jsme dostali za úkol vyjádřit, co nás na první přivonění napadne k té které vůni. Mne u Therionu ihned naskočila vzpomínka na naši chalupu, kde jsme ve stodole našli zámeckou dřevěnou židli potaženou bohatě zdobenou kůží. Zábavné i poetické byly asociace ostatních; některé nám Lucie přečetla - horská sauna, rande u táboráku, hořící pneumatiky, první milování, voňavé vlásky mého syna…

Vjemů bylo tolik, že jsem se zvládla plně věnovat jenom těm dvěma Alexanderovým vůním. Můžu směle říct, že Niche day byla nejepičtější akce ze všech, které jsem ve Vavavoom zažila. Je skvělé, že "nové" prostory na Radnické ulici jsou větší, než původní prodejna na Starobrněnské. Na akci se totiž sešlo neuvěřitelné množství obdivovatelů parfémů a příznivců butiku, kteří by se do menšího prostoru nikdy nemohli vejít. Alexandera jistě muselo potěšit, kam se Vavavoom za ta léta posunulo. A údajně byl překvapený, jak moc toho komunita kolem Vavavoom ví o vůních, což prý jinde není obvyklé.

Velmi děkuji za pozvání a tlumočení mého rozhovoru s Alexandrem paní Lucii, za jako vždy příjemné parfémové povídání panu Martinovi, paní Evě za dodání odvahy. Díky patří i ostatnímu početnému personálu, který se o nás pozorně staral. A především milovnici parfémů Martině za skvělou společnost. Moc jsem si to užila.

Zdroje: 
https://www.vava-voom.cz/znacka/wiener-blut
https://wienerblut.at

https://online-exhibitions.at/klimtov-beethovenovsky-vlys-1902/?lang=sk