Chat Noir, kolínská našich maminek
Kolínská voda Chat Noir byla běžnou součástí domácností v
Československu, přesto je dnes obtížné najít o ní relevantní informace. Tento
letitý flakon objevila maminka při vyklízení bytu po babičce, a já si ho
pamatuji i z její parfémové poličky. Pamatuju se, jak jsem jako
dítě nábožně čichala tu levným parfémovým alkoholem prostoupenou kořenitou vůni.

Vyhledávače dnes nabízejí řadu obrázků vintage flakonů Chat Noir, ale většinou chybí podrobnosti o jejich výrobě a původu. Některé zdroje uvádějí, že se kolínská vyráběla v Bulharsku či NDR, z češtiny na mém flakonu je jasné, že se vyráběl i v ČSSR. Zdá se, že název Černá kočka byl ve 20. století oblíbený. Možná byl inspirovaný pařížským kabaretem Le Chat Noir sídlícím na Montmartru (1881 až 1897), který byl zdrojem zábavy a politické satiry Pařížanů za doby Belle Époque, a nebo to byl jen další z mnoha "sexy" názvů evokujících francouzský šarm.

Nakonec jsem narazila na příspěvek uživatelky Rosaviola na Parfumo.de, který vypadá velmi věrohodně. Podle ní byla kolínská voda Chat Noir produktem německé firmy Odol Werke. Společnost byla založena v roce 1893 Karlem Augustem Lingnerem v Drážďanech, kde byla i původní továrna, zničená během bombardování v roce 1945. Výroba se poté přesunula do Düsseldorfu a další továrny vznikly ve Vídni a českém Bodenbachu (dnešním Podmoklech, části Děčína). Kolínská voda Chat Noir se vyráběla pravděpodobně od 50. let 20. století, ačkoliv přesné datum uvedení na ani ukončení trh není známo.

Továrna Lingner-Werke vyráběla vedle Chat Noir i další známé produkty - ústní vodu Odol či vodu po holení Pitralon. Další informace o historii této značky lze nalézt na stránkách Muzea vůní NDR https://www.ddr-duftmuseum-1949-1989.de.
