Areej Le Doré

24.06.2020

Značka Areej Le Doré sídlí v Indonésii, ale její zakladatel Russian Adam (vlastním jménem Ivan Inkin) má ruské kořeny. Své jméno Adam získal po konvertování k islámu. Jeho záliba v arabských attarech a posedlost získáváním nejvybranějších oudů z agarového dřeva ho dovedla až k vlastní značce parfémů. Jeho vůně prý spojují hloubku, intenzitu a jednoduchost ruské kultury, tajemnou a luxusní povahu arabské parfumerie a jemnou eleganci a romantickou krásu francouzských vůní. 

Díky parfémové nadšenkyni Ivetě, které ze srdce děkuji, se ke mě dostala sada vzorků Areej Le Doré - 5th Collection (2019). Čtyři vzorky jsem zkoušela téměř nábožně. Nejenom kvůli velmi nadšeným recenzím na Russian Musk, Siberian Musk, Baikal Gris, Walimah a Indolis, ale především proto, že si značka zakládá na kvalitě složek a jejich výjimečnosti a cena těchto vůní tomu odpovídá. 

V tomto případě se opravdu nejedná o marketing navyšující cenu. Russian Adam si totiž kvůli kontrole nad kvalitou některé ze složek vyrábí sám - například oleje z oudového a santalového dřeva (značka Feel Oud). Dále parfémové extrakty Areej Le Doré obsahují 25-30 % vonných složek, z nichž neuvěřitelných 70-90 % (dříve i 100%) je přírodního původu. Také používá téměř zapomenuté vzácné složky v kombinaci s inovativními destilačními technikami, například oud destilovaný z nemáčeného dřeva, drahé a nedostupné živočišné pižmo (kabar pižmový je chráněný, ale je ho možné lovit ve velmi omezeném množství na Sibiři pro regulaci populace), nebo neznámou růži Otto z Afghánistánu. Prý alespoň jedna ze složek každé kompozice takovouto neznámou, nebo neobvyklou složku obsahuje. Je proto logické, že Adamovy parfémy jsou prakticky vzato limitovanými edicemi. Poptávka je velká a takovéto "rarity" jsou velmi rychle vyprodány (konkrétně například Russian Musk a Siberian Musk obsahující přírodní pižmo).

Bohužel ve vůních Páté kolekce přírodní pižmo nenaleznete. A možná proto - prozradím to raději hned - jsem byla po zkoušení zklamaná. Všechny 4 vůně: War and PeaceSiberian SummerAntiquity, dokonce nakonec i Plumeria de Orris, ač inzerující bohatý seznam zajímavých složek, měly podobný nádech vintage parfémů vonící jako kůra stromů, mech, hrubá kůže a příbytek velmi staré dámy. Smutné jako ruské dumky a dlouhý mučivý pohled na tajgu. Jako suché květy. Ne ty, co vypadnou ze starého památníčku a jsou nostalgickou připomínkou starých dobrých časů. Spíš suchá "mrtvá" kytice zastrčená za zrcadlem v bytě, který musíte vyklidit pro nové nájemníky, protože vám umřela babička. 

Říkala jsem si, že tomu asi nerozumím, že je to mimo moje preference. Že jsem moc neobratná a neumím to kouzlo najít. Ale stejné zklamání jsem vyčetla u recenzí parfumaniačky Martuly, která zná předchozí parfémy Areej Le Doré: "... údajně v nich není obsaženo to úžasné přírodní pižmo...tím je cena o něco příznivější. Byla jsem hodně zvědavá, jaký dopad to bude mít na vůně samotné. Protože nižší cena je fajn, ale nepřijdou tím vůně o svou výjimečnost? Po vyzkoušení musím konstatovat, že to prostě NENÍ ONO!! Vůně jsou stále zajímavé, rozhodně kvalitní a originální, ale chybí jim zásadní složka - ta nejlepší, která přinášela nekonečnou výdrž a božskou, narkotickou a návykovou vůni. Když si vzpomenu na Siberian Musk - proč jen jsem ji nekoupila, dokud byla k sehnání!"

Omlouvám se, ale díky tomu zklamání budou recenze k vůním velmi úsečné.

War and Peace

  • Složení:
  • hlava: ambrová pryskyřice
  • srdce: ruh gulab (druh vykuřovadla), růže taif, pačuli, kosatcový kořen
  • základ: absolut oxidu jeleního pižma, pravá ambra, kastoreum, indický větvičník, absolut indonéského vetiveru, syntetická cibetka, olej z ambrové pryskyřice

Kadidlo a růže naprosto starosvětsky zpracované. Jako když otevřete vintage flakon - u mne je to ?pánská? Macul Rosu po babičce, která ji dostala před desetiletími od své dcery z Rumunska (hlava Macul Rosu už je úplně vyvanulá a zbyl jen stín dřívějšího parfému). Konec je ve znamení větvičníku a příbytku staré dámy.

Siberian Summer

  • Složení:
  • hlava: kafr, bergamot, limeta, březový dehet, jedlový balzám
  • srdce: champaca, jasmín, galbanum
  • základ: pryskyřice z ruského cedru, vanilka, vetiver, syntetické pižmo, ambrová pryskyřice, větvičník

Hořící borovicové jehličí. Horké. Palčivé. Konec je ve znamení větvičníku a příbytku starého pána.

Antiquity

  • Složení:
  • hlava: broskvový aldehyd, bergamot
  • srdce: karafiát, kambodžský oud, andělikový kořen, pačuli
  • základ: tzv. ruská kůže, muskatone, pačuli, ambrová pryskyřice, větvičník

Úvodní nádech je nepříjemný. Očekáváte starou knihovnu, ale dostanete hrubou špinavou kůži a exkrementy. Když se "vůně" uhladí, přeci jen trochu zjemní. Konec je ve znamení větvičníku a příbytku staré dámy. 

Plumeria de Orris

  • Složení:
  • hlava: absolut plumérie, akord přírodní meruňky, absolut kosatcového kořene
  • srdce: santalové dřevo, vanilka, syntetická cibetka
  • základ: myrha, vetiver, cedrové dřevo

Tuberózový těžký květ, který by byl schopný sníst kolibříka. Tučná máslová tuberóza, a nádech medových dropsů. Konec sice není ve znamení vetvičníku, ale představy příbytku staré dámy už se bohužel nezbavím.