Jak jsem cestou na kurz výroby kosmetiky bourala

27.05.2019

Když jsem si prostudovala precizně sestavenou knížku od EvikModerné alchimistky o domácí výrobě mýdel, nakoukla na její blog (nápady a informacemi nabitý), zjistila jsem, že pořádá i kurzy pod značkou Alchemix laboratory a na jeden z nich: "Výroba prírodnej kozmetiky (nielen) pre začiatočníkov" jsem se přihlásila. 

sponzorský dar v tašce a mnou na kurzu vyrobená kosmetika
sponzorský dar v tašce a mnou na kurzu vyrobená kosmetika

Znáte to, několik týdnů se chystáte a těšíte na nějakou věc, a když se má udát, jste tak nervózní, že z nepozornosti něco pokazíte. Přesně to se stalo mně. 

Začátek kurzu byl vymezen přísně na 9:30 a na opozdilce se prý nečeká. Dala jsem si velkou časovou rezervu, pečlivě v mapě nastudovala cestu autem (nejsem přílišný milovník nových tras) a vyrazila. No a cestou z nepozornosti bourala. Byl to jen malý ťukanec, ale velké nervy. Zkrátím to. Na kurz jsem dorazila rozklepaná, ale včas. A večer mi ten klidný starší pán volal, že havárku nebude řešit. Prý na 20 let starém autě má jen malé škrábnutí, a kdysi taky někoho vyboural a tehdy to dotyčný postižený neřešil. Děkuju tedy velmi tomu milému pánovi i tomu člověku z minulosti, a slibuju, že do budoucna řetěz vlídných skutků neporuším :-) Jeho velkorysost mě dojala o to víc, že před pár měsíci do mě narazila paní na parkovišti, na místě se mi velmi omlouvala, a pak to nahlásila na pojišťovnu jako mou vinu :-/

rozehřívání olejů a másel na balzám na rty
rozehřívání olejů a másel na balzám na rty

Ale zpátky k workshopu Alchemix laboratory. Vedla ho spolupracovnice Evik - Ing. Katarína Hrivňáková. Vystudovala chemii a v oboru pracuje 30 let (oblast výzkumu a kontroly kvality složek životního prostředí, jako je půda, voda, krmiva pro zvířata a textil) momentálně v laboratoři na hodnocení kvality vín. Spolu s Evik na kurzech odstartovaly kariéru několika malých přírodních kosmetických značek, teď konečně rozjíždějí značku svou - Alchymistky

pracovní nepořádek :-)
pracovní nepořádek :-)

Na kurz jsem se nepřihlásila ani tak proto, abych se naučila technologii výroby kosmetiky, i když nakonec mě výroba balzámů, krémů a gelu bavila velmi, ale především proto, že jsem si potřebovala udělat jasno v tom, co je přírodní kosmetika, a na co si dát pozor při jejím nakupování.

oleje a hydroláty
oleje a hydroláty

Kurz byl opravdu nabitý teoriií, protože vtěsnat do devíti hodin tak široké téma a ještě praktické ukázky výroby 4 produktů je úkol věru nelehký. Katarína se ho zhostila bravurně a ještě stihla odpovídat na naše otázky z různých oblastí. Protože každou z nás šesti účastnic zajímalo něco jiného. Díky tomu jsem například objevila pro mě neznámý svět - Svět non-toxic. 

Oficiální definice přírodní kosmetiky totiž neexistuje. Logické je, že by přírodní kosmetika měla obsahovat složky přírodního charakteru (ne vyrobené synteticky) konzervované přírodními látkami v průběhu celého procesu. Ale každý z nás si pod tím představí něco jiného. Někdo preferuje výrobky vegan; někdo nechce produkty testované na zvířatech; někdo zase raději suroviny z místních zdrojů, protože dovoz z daleka zanechává v přírodě znečisťující stopu; někdo jede kosmetiku bez obalů; a někdo má domácnost z různých důvodů (velmi často zdravotních) non-toxic. 

tmavší je ochranný krém s mangovým máslem (emulze voda v oleji), světlejší je denní krém sedmikráskový (emulze olej ve vodě)
tmavší je ochranný krém s mangovým máslem (emulze voda v oleji), světlejší je denní krém sedmikráskový (emulze olej ve vodě)

Nelze se spolehnout na to, že v obchodě zelený obal s lístečkem a slovíčkem "Natur" opravdu obsahuje kosmetiku přírodní. Přírodní věci jsou totiž v kurzu, dobře se prodávají, a tak se výrobci vyplatí takto zavádějící reklamní techniku greenwashingu použít. Aby se spotřebitel mohl rychleji zorientovat, existují skupiny, které definují přírodní standardy a udělují certifikáty. Nejvýznamější z nich je ervropská skupina COSMOS-standard, pod níž patří například certifikát BDIH nebo ECOCERT). Takže si každý spotřebitel může vybrat z těchto standardů a orientovat se podle certifikátů. Ovšem certifikace je velmi drahá, a tak si ji některé malé značky nemohou dovolit. 

V takových případech, když si chceme udělat obrázek o tom, jestli ten který výrobce používá přírodní složky, máme další pomůcku. Tou je INCI složení, které musí obsahovat každý výrobek. Na https://www.ewg.org/skindeep/  je potom možnost ověřit si, zda ta která látka je či není toxická. Jak jsem pochopila, je to také důležité právě pro lidi z Non-toxic, protože pro ně jsou certifikáty COSMOS-standard málo přísné a hlídají si sporné složky. Třeba proto, že mají dítě s atopickým exémem.

V INCI složení musí být složky seřazeny podle množství ve výrobku. Složky pod 1% už nemusí být v pořadí. Pod 1% obsahu jsou většinou konzervanty, nebo kyseliny a zásady které upravují p-H výrobku, nebo vůně. Takže například, když ve složení šampónu s arganovým olejem naleznete arganový olej za citric acid (kyselinou citónovou) na jednom z posledních míst, víte, že ho je v něm nepatrné množství a o výrobci si uděláte negativní obrázek. 

vybírání esencí
vybírání esencí

Samosebou jsme se v kurzu dozvěděli také spousty informací o jednotlivých složkách a technologiích výroby. Také teorii o emulzích, konzervantech, hydrofilních olejích, ale všechno poměrně stravitelnou formou pro laiky s tím, že jsme si mohly svoje nově nabyté znalosti hned vyzkoušet v praxi. V laboratoři jsme měly každá vlastní pracovní pomůcky a vybírat jsme mohly z obrovského množství olejů, hydrolátů a esencí.

Velmi se mi líbila kamarádská atmosféra na kurzu a filozofie Alchymistek - najednou předložit velký přehled informací a dovedností k tomu (ostatně to slovíčko v názvu kurzu "nejenom pro začátečníky" mluví za vše), aby si každý udělal komplexní náhled do problematiky a doma mohl dostudovat tu oblast, která ho zajímá. 

I přes ten nepěkný začátek dne rozhodně nelituju, že jsem se na kurz vydala. Odjížděla jsem plná zážitků s hlavou přetékající informacemi a až doma si uvědomila, že jsem se Katky ani nezeptala, jestli používá parfémy. Dodatečně po massengeru jsem se dozvěděla, že parfémy má ráda a zrovna v den kurzu byla navoněná toaletní vodou Santolin BIO přírodní značky Oshadhi.

výroba olejového gelu je fyzicky velmi náročná :-)
výroba olejového gelu je fyzicky velmi náročná :-)

P.S. a o pár měsíců později jsem se vypravila i na kurz Alchemix laboratory - výrobay domácích mýdel metodou za studena: ttps://alibi-notes.webnode.cz/l/vyroba-mydla-je-alchymie