Agatho Parfum

06.08.2020

Poprvé jsem si přečetla o vůních Agatho Parfum od Lucie v jejím článku: https://idleperfumist.com/2020/01/18/povstalo-z-popola a popisky k vůním mě dost navnadily. Proto jsem byla moc ráda, když ke mně doputovala sada vzorků, přestože jsem byla milými dárkyněmi (kterým tímto děkuji) upozorněna, že je parfémy Agatho vůbec nezaujaly.

Parfémy Agatho jsou inspirovány Pompejemi, kde parfémářský mistr Agathó opravdu v době Římské říše žil a vytvářel vonné masti pro římskou aristokracii. Flakony mají nádherná ručně vyráběná porcelánová víčka (techniky výroby porcelánu se zde předávají od roku 1740, kdy byla v oblasti založena porcelánka Real Fabbrica di Capodimonte). Cena parfémů je nemalá.

CASTIAMANTI

Podle zachované fresky byl jeden z domů v Pompejích nazván "Casa dei Casti Amanti" (Dům cudných milenců). Orientální parfém nazvaný podle této vily má vyobrazovat Pompeje jako bohaté město. Lákat tajemnými přísliby lásky a erotiky. 

  • Složení:
  • hlava: vavřín, šafrán, myrta
  • srdce: jasmín, růže, med
  • základ: kadidlo, bílé pižmo, vanilka, ambra, labdanum, oud

Zprvu se zdá, že jste narazili na klasickou kombinaci růže, šafrán, oud, ambra. Medově sladká ambrová růže je zahalena do teplých kožených tónů, přesto je svým způsobem lehká. Později z ní už zbude jen usušené růžové potpourri. A mírně zhořkne - možná se parfumáři do něj omylem zatoulaly lístky vavřínu (bobkový list) a pak pro nezájem zákazníků na něj delší dobu usedal prach (labdanum). První (ač mikroskopický) závan vůně sklidil u mne v práci ovace.

GIARDINODIERCOLE

Podle Herkulovy mramorové sochy byla jedna z pompejských zahrad nazvána Herkulovou zahradou. Patřila k domu s parfémářskou dílnou "Casa del Giardino di Ercole" (alt. "Casa del Profumiere"), a pěstovaly se v ní budoucí ingredience do vůní a mastí. Dřevitý parfém plný vzácného koření, nazvaný podle této zahrady, má stejně jako Herkules oplývat atributy odvahy, energie, elegance a rafinovanosti.

  • Složení:
  • hlava: bergamot, cist, levandule, rebarbora, bobule jalovce
  • srdce: kadidlo, jamajský pepř, šafrán, černý pepř, šalvěj muškátová
  • základ: pačuli, santalové dřevo, cedrové dřevo virginie, kašmeran, labdanum, ambra, musk

Kadidlovka, která se pro mne musí odvažovat na lékárenských vahách, jinak se promění na kyselé a sirné prameny, vstup do pekla. Ostré pepřové kadidlo je v úvodu provázeno svěžestí jalovce a levandule. Ač je vůně pryskyřičná, dřevitá, tak kadidlo svou vzdušností spolu s pečlivě zvolenými svěžími kořeními evokují chlad kamene.

ROSSOPOMPEIANO

Rosso Pompeiano je odstín rumělky používaný na freskách a malbách v Pompejích. Jeho zásluhou jsou slavné po celém světě, nezaměnitelné. Vůně středomoří vpletená do orientální kompozice má symbolizovat tuto historii Pompejí z doby parfumáře Agathó.

  • Složení:
  • Hlava: žlutá mandarinka, galbanum, hořká mandle
  • Srdce: pomerančový květ, damašská růže, ylan-ylang, jasmín sambac, otočník
  • Základ: pačuli, labdanum, santalové dřevo, kašmírové dřevo, ambra, vanilka, pižmo

Výrazná květinová sladká vůně, muž ji prohlásil za kolotočářskou. Květy, plné, obtěžkané, nechybí indolický tón v podobě rozšlapaných broučků. Šťavnatý pomerančový květ, zářivý jasmín, tropický ylang-ylang, vše oslazené ambrou, mandarinkou a vanilkou, doplněné mýdlem zastřenou růží a kulatými dřevy, v závěru jsem vnímala pro mne překvapivý minerální kovový tón. Při zkoušení Rosso Pompeiano jsem si vzpomněla na typově podobnou vůni - Le Plus Beau Jour de ma Vie (Guerlain)

195 a.C.

V roce 195 př.nl byl zrušen zákon Lex Oppia, který za punských válek stanovoval hranici vlastnění majetku. Měly na tom nemalý podíl římské ženy, které si potrpěly na přepych. Následoval nový řád života, plný potěšení a sofistikovaného luxusu, který prý zobrazuje ovocně květinový parfém s pryskyřičným základem. 

  • Složení:
  • Hlava: bergamot, máta, fíkové listy, citron, granátové jablko
  • Srdce: fík, kardamom, jasmín
  • Základ: oud, cedr, pačuli, kůže, kašmírové dřevo, styrax, černý čaj, kadidlo

Fík nepřezrálý, jeho slupka je spíše zelená, no možná lehce nafialovělá. Vůně je osvěžující, lehce čajová - kombo složek černý čaj, bergamot, máta a kardamom se nezapře. V základu je vůně cedrově oblá, kulatá až mléčná. Spolu s následující vůní Adone jsou tím nejlehčím, co značka nabízí.

ADONE

Adonisův dům "Casa Dell'Adone Ferito" v Pompejích byl pojmenován po velké fresce v zahradě zobrazující Adonisovo umírání a Afroditu. Krásný Adonis umírá po útoku divokého kance vyslaného žárlivým Martem a z jeho krve vyrůstají sasanky. Květinová vůně Adone, jednoduchá a elegantní, má být interpretací půvabného, ale krátkého Adonisova života oplakávaného milující Afroditou.

  • Složení:
  • Hlava: grep, cassis, růžové dřevo, růžový pepř
  • Srdce: damašská růže, vistárie, jasmín, pelargónie, bílá lilie,
  • Základ: ambroxan, vzácná dřeva, semena ambrette, bílé pižmo

Akvarelové květiny a tělový bílý musk, ovocně slaďoučký grep. Velmi mi připomněla Angelys Pear (Parfums de Nicolaï). Ve své podstatě krásná a nekonfliktní vůně, čistá. Jen bohužel může snadno sklouznout do polohy vůně prádlové - rozuměj avivážové. 

FAUNO

Podle roztančené bronzové sošky Fauna, který zdviženýma rukama a pohledem vzhůru vzývá slunce, je pojmenován Faunův dům "Casa del Fauno", největší a nejdražší sídlo ve starověkých Pompejích. Stejně jako tato mytlogická postava má být zeleně dřevitá vůně Fauno divoká, opojná a provokativní.

  • Složení:
  • Hlava: grep, bergamot, pelyněk, sladký pomeranč, tabák, kouřové akcenty
  • Srdce: jasmín, piment, petitgrain, tuberóza, jalovec, šalvěj muškátová
  • Základ: pravá ambra, olibanum, cedr, semiš, pačuli

Podle mě spíše pánská vůně. Zeleně kyselé koření. Pelyněk, jalovec, muškát. Do toho kouř a dřeva, ale i sladkoslaná ambra. Ostré, suché, výbušné, znepokojivé. Místo veselého Fauna nebo rohatého Satyra se mi vybavil skřehotavý hlas Leoše Suchařípy ve filmu Faunovo pozdní odpoledne.

Dračí dýka s jaspisem - kovář Jiří Simandl
Dračí dýka s jaspisem - kovář Jiří Simandl

Musím přiznat, že vůně Agatho Parfum mne také příliš nezaujaly, (i když při každé další zkoušce jsem byla smířlivější). Nemohu jim upřít dokonalou prezentaci - vymazlené flakony, krásné příběhy pro inspiraci, bohatost složek, poctivost řemesla. Zřejmě nejsem ta pravá nositelka. Bude to přemírou pryskyřic, kadidel a temnějších tónů v kompozici parfémů - které ale dávají smysl ve městě, které bylo sežehnuto a pohřbeno pod nánosem popela. 

https://www.agathoparfum.com/?lang=en