Výroba hand-made mýdla

29.10.2018

Opět mne popadla chuť vyrobit mýdla s vůní parfému, a tak jsem se do toho dala rovnou s tím, že vytvořím takový malý tutorial. Parfém jsem vybrala La Yuqawam pour Homme (Rasasi), což je vůně arabská, dřevitá a má skvělou výdrž. Je tedy veliká šance, že se z mýdla jen tak nevypaří, i když není na bázi olejové, ale lihové.

Záměr

Nejprve si je potřeba rozmyslet, jak má mýdlo vypadat. Já jsem při plánování myslela na to, že vůně La Yuqawam pour Homme je temná. To jsem chtěla podtrhnout černou barvou, a aby to nebylo tak fádní, oživit ji barevnými "bublinkami" ve středu. Takže v tomto článku budu popisovat výrobu dvouvrstvého mýdla s mýdlovou ozdobou ve střední části. Samosebou stejný postup můžeme zvolit, i když chceme mít dvě vrstvy různě barevné a vložit mezi ně jako ozdobu například himalájskou sůl. 

Tip:

Pokud chcete, aby bylo mýdlo opravdu černé, je nejjednodušší použít jako barvivo aktivní uhlí. Ovšem pozor! Každé práškové barvivo (tudíž i aktivní uhlí) způsobí po přimíchání do transparentního glycerinového mýdlového základu jeho částečnou neprůhlednost. To se mi ale pro můj záměr nehodilo, bublinky by téměř zanikly. Tak jsem nakonec raději zvolila černou tekutou glycerinovou barvu (i když o ní vím, že ve výsledku není černá, ale šedofialová).

Výroba ozdob - mýdlových bublinek. 

Nejprve je potřeba vyrobit "bublinky" a nechat je pořádně vychladnout. 

Tip:

Ozdob není nikdy dost. Já to většinou řeším tak, že při výrobě jiných mýdel si podobné komponenty - bublinky, kytičky, spirálky vyrábím dopředu, ačkoli nevím, kdy se budou hodit. Uchovávám je v uzavřené plastové nádobě. Parfemaci používám neutrální (např. vůni medu), případně žádnou. 

Roztopení hmoty

Na "bublinky" jsem ve vodní lázni roztopila mýdlový základ - glycerinovou mýdlovou hmotu s olivovým olejem. Při roztápění mýdlové hmoty lze použít i mikrovlnnou troubu. Tam je pro mne ale velmi těžké vychytat ten správný moment a mýdlo nepřehřát. Pokud totiž základ zahřejete příliš, bude mít sice hotové mýdlo čistící schopnost, ale přestane mydlit - vytvářet pěnu. Výsledný dojem je jako "mydlit" se oblázkem. Přijdete o požitek hýčkání se a po "namydlení-nenamydlení" máte stejně pořád pocit, že jste se vůbec neumyli. Pak už zbývá jen pokaženými mýdly proložit prádlo ve skříni :-)

Tip:

Pro rychlejší rozpuštění je vhodné mýdlový základ rozkrájet do nádoby na menší podobně veliké kousky.  

Obarvení

Na obarvení bublinek jsem kromě tekutých glycerinových barev použila i metalické práškové barvy MICA. Každá prášková barva je před přidáním do roztopeného mýdlového základu potřeba důkladně rozmíchat v glycerinu, jinak se mohou vytvořit hrudky. 

Důležité je vědět, že tekuté glycerinové barvy (na rozdíl od práškových barev) nejsou na světle stálé - na slunci blednou. A také migrují - to znamená, že po čase se různé barvy sousedních vrstev do sebe vpijí, nebo barevná část mýdla zabarví sousední bezbarvou.  

Tip:

U barvení platí, že méně znamená více. Práškových barev stačí mikroskopické množství (na špičku nože už je moc), u tekutých glycerinových přidáváme opatrně po kapkách. Pro odhad výsledné sytosti a odstínu barvy velmi pomůže, když je nádoba na roztopení hmoty bílá. Odhadnout sytost a odstín v zelené nádobě je nemožné. Osobně vyzkoušeno :-)

Nalití do formy

Na vytvoření tvaru ozdob "bublinek" jsem použila silikonovou formu od Tescomy (původně určenou na borduru dortů). Silikonové formy jsou skvělé, protože se mýdlo z nich dá jednoduše vyjmout. Ještě existují plastové. Ty já ale nepoužívám, odformování je z nich složitější a mýdlo se může poškodit.

Tip:

Před nalitím roztopené mýdlové hmoty do formy i poté je potřeba ji postříkat odstraňovačem bublinek. Odstraňovač bublinek zařídí, že povrch mýdla bude hladký, nebudou na něm ošklivé bublinky, které se při roztápění mýdla a jeho promíchávání vytvoří. Odstraňovač bublinek se také používá pro jednodušší spojení jednotlivých vrstev mýdla, které bez něj k sobě dobře nepřilnou. Zásada je vždy nastříkat před a po nalití do formy.

Výroba mýdla + Rozpočítání surovin 

Nejdůležitější na výrobě je dobře si rozmyslet, rozpočítat a nachystat suroviny. 

Příklad:

Do malých vaniček se vejde po 150g mýdla a do velké 400g, to je 850g mýdlového základu celkem. Předchystané ozdoby "bublinky" vážily dohromady 100g, Když váhu ozdob odečtu, množství rozdělím do dvou vrstev, zjistím, že každá vrstva bude vážit 375g. Pro každý ohřev je nutné počítat se ztrátami - množství, které ulpí v nádobě - já připočítávám cca 14g. Pro jistotu pak mám nachystanou i formičku na malé tvary, kam mohu přebytečné mýdlo nalít a vyrobit si třeba další ozdobu do příštího mýdla.

Nakrájené mýdlo (v tomto případě 389g pro jednu vrstvu) dám rozpouštět do vodní lázně a připravím si D-Panthenol, E-vitamín, měsíčkový a rakytníkový extrakt, koncentrát Aloe-Vera, barvu. Dávkování "zlepšovadel" je velká věda. Závisí na tom, kolik je jich mýdlový základ schopen pojmout, kolik je jejich účinné množství a podobně. Alchymie. Inspiraci můžete najít třeba na https://domaci-kosmetika.eu/cs/blog. 

Silice a koncentrované vůně určené do mýdel dávkuji většinou 20 kapek do 100g. Jenomže v parfémech je hlavně líh a vonných esencí málo. Na navonění 389g mýdla jsem použila 4ml vůně - takže cca 1ml do 100g. 

Tip:

Esence i vůně se do roztopené mýdlové hmoty přidávají jako poslední, protože se rychle v teplé mýdlové hmotě vypařují. Některé silice a esence mají přirozenou barvu, takže základ mírně zabarví, většinou do žluta, nebo hněda (např. vanilka).

Před vylitím první vrstvy použijeme odstraňovač bublinek. Po nalití opět postříkám odstraňovačem bublinek. 

Tip:

Formičky vždy umisťuji na digitální váhu, kde si hlídám správné množství, aby mýdlo ze všech forem vypadalo podobně.

Vychlanutí

Nechám mýdlo vychladnout. Pokud mýdlo dostatečně nezchladne a neztuhne, dojde k tomu, že při přelití rozehřátým mýdlem se spodní vrstva rozteče a s horní vrstvou se promísí. Ozdoby s mezivrstvy buďto klesnou (např. himalájská sůl), nebo vyplavou (tráva, sušené květy, kávová zrna). Výsledný efekt je fuč.

Tip:

Nechat vychladnout doporučuji při pokojové teplotě. Při urychlování procesu zchladnutí (např. v ledničce) se může stát, že bude se potom bude mýdlo "potit". Na povrchu se objeví krůpěje, které se vytvoří znovu, i když otřete.  

Teprve na vychladlé a tuhé mýdlo můžete nastříkat odstraňovač bublinek, navrstvit "bublinky", znovu nastříkat, zalít druhou vrstvou a znovu nastříkat.

A hotovo!

Po vychladnutí už zbývá jen vyjmout z formiček, rozkrájet a pěkně zabalit. Nejraději používám celofán, kde vynikne transparentnost mýdel.

Tip:

Mýdlo před zabalením je vhodné nechat "odpočinout". Ale ne zas dlouho, zbytečně potom vyprchává vůně a z mýdla "vysychá" glycerin. 

Na transparentní mýdlové hmotě je vidět každý otisk prstů. U glycerinových mýdel, která obsahují másla (např. bambucké), a která jsou neprůhledná, otisky tolik vidět nejsou. Ale stejně je lepší dotýkat se prsty mýdel pouze minimálně a nejlépe na hranách.

Důležitá věc na závěr - čistota je velmi důležitá. Takže - čisté ruce, stažené vlasy, čisté pomůcky a desinfikovat, desinfikovat a desinfikovat :-)

Inspiraci pro výrobu mám převážně z blogu https://mydlovysvet.blog.cz/rubrika/mydla, kde jsou návody krásně rozepsané. 

Suroviny jsem objednávala převážně na https://www.mydlovysvet.cz/ , nebo na https://www.tvorivy-svet.cz a https://eshop.ekokoza.cz