Mýdlo stromeček - výroba krok za krokem

03.12.2018

Dnes si podle mého návodu můžete vytvořit dvouvrstvé mýdélko odlévané do silikonové formičky libovolného tvaru. Protože budou Vánoce, zvolila jsem formičku stromeček. Vtip je v tom, že v mezivrstvě lze do mýdla "ukrýt" zdobení - tady je to citronová tráva a himalájská sůl.

Nejprve suroviny a pomůcky, které budu potřebovat:

Barva GL Color zelená a žlutá, D-panthenol, E-vitamín, rakytníkový a měsíčkový extrakt, sušená citronová tráva, himalájská sůl, silici Litsea Cubeba, odstraňovač bublinek ve spreji, mýdlová hmota glycerinová s olovovým olejem. 

Digitální váha, hrnce na roztopení mýdlové hmoty, dřevěné mísítko, celofán, izolepa, papírové kapesníčky.

Vše nachystám, abych měla po ruce a dobře si rozpočítám a navážím mýdlovou hmotu. Každý hotový stromeček má 50g. Proto v první várce budu ve vodní lázni roztápět 8*25g + 15g = 215g hmoty. Což mi zaručí, že budu mít první vrstvu do poloviny výšky mýdla a 15g je rezerva na to, co ulpí na nádobě.

Zatímco se mi roztápí mýdlová hmota (rozkrájená na menší kousky, aby to šlo rychleji), vydesinfikované formičky vystříkám odstraňovačem bublinek a na dno nasypu citronovou trávu. (Vydesinfikované jsou samosebou i všechny nádoby a mísítka.)

Po roztopení mýdlové hmoty do ní přidám žlutou barvu, vylepšovadla a silice. Hmotu vliji do formiček. Používám průběžné odvažování na digitální váze, 25g na každé mýdélko. Citronová tráva vyplave na povrch. 

Znovu postříkám odstraňovačem bublinek a nechám vychladnout. Roztopím dalších 215g a obarvím tentokrát zelenou barvou, přidám vylepšovadla a silici. Před nalitím druhé vrstvy použiji opět odstraňovač bublinek a nasypu himalájskou sůl. Ta zůstane na dně druhé vrstvy, tudíž uprostřed mýdla spolu s citronovou trávou. Postříkám odstraňovačem bublinek.

Tip: Dávám pozor na správně ztuhlou první vrstvu. V případě, že nebude dostatečně zchladlá, dojde nejenom k promísení s druhou vrstvou, ale i k vyplavání citronové trávy na povrch druhé vrstvy a klesnutí himalájské soli na dno formičky.

Vychladlá ztuhlá mýdla vyndám z formiček, nechám odpočinout a balím do celofánu. :-)

Podobným postupem lze do mýdla ukrýt cokoli, například i miniaturku parfému. Tady je mýdlo obarvené hnědou a šafránovou barvou. Dojem "zalití do pryskyřice" dokreslují i částečky drcených ořechových skořápek a  himalájská sůl.

Tip: Je potřeba počítat s tloušťkou toho, co budeme do mýdla zalívat a podle toho zvolit správnou tloušťku jednotlivých vrstev, aby se objekt dostal pěkně do středu mýdla.

Kávová zrna, anýzové hvězdičky, citronová tráva, drcené skořápky, květy heřmánku, jasmínu, levandule, pomerančové květy plavou. Himalájská sůl a mýdlové ozdoby klesají ke dnu. Lístky pivoněk a růží se částečně rozmíchají do objemu mýdla a částečně zůstanou na povrchu. 

Taky pozor na změnu barvy. Okvětní lístky pivoněk a růží tmavnou a hnědnou. Květy levandule zezelenají. Květy slezu zůstávají modré a hodně ztmavnou. Pomerančový květ tmavne. Čajové lístky i heřmánek zbarví mýdlo stejně jako, když si z něj uvaříme čaj.

Další nápady v sekci Voňavý teror.

Suroviny nakoupeny na https://www.mydlovysvet.cz/cs/