Parfémové legendy a zub reformulací - díl třetí

11.12.2017

Která z mladých slečen by chtěla chodit v šatech po mamince? Jsou přece "de mode"! Stejně tak jako vkus na oblečení, se mění vkus zákaznic ohledně výběru parfémů. Někdy jsou v kurzu vůně květinové, jindy svěží a teď zrovna letí vůně ovocné a sladké. V dnešním díle se podíváme, jak zub reformulací "hlodal" na vůních, jež podlehly diktátu módních vln. Chypré parfémy jako byly Miss Dior (Dior) a Ivoire (Balmain) už prostě vyšly z módy, proto se značky rozhodly reformulací změnit charakter vůně zcela.

S reformulacemi v tomto případě je to jako u přepisování zaklínacích formulí v pohádkách. Abrakadabra kouzelníka Čáryfuka dnes nahradilo Avada Kedavra v sérii o Harry Potterovi. Taky pěkná pohádka. Ale úplně jiná a určená pro děti, které zkrátka vyrostly v jiné době.


Miss Dior (Dior)

Jarku jsem oslovila, protože se na fóru webu Parfumanie moc pěkně rozepsala o své první "drahé" vůni Parfum d´Ete (Kenzo). Díky tomu taky vím, že původní Miss Dior extrait a Diorella v miniaturách jsou na čestném místě její sbírky, a že svého "Diora" našla v Le Parfum de Thérèse (Frederic Malle), jehož tvůrcem je Edmond Roundnitska, nos těch největších skvostů pro Christiana Diora.

Jarka: "Toaletní stolek mojí mamky - začátek mého zájmu o parfémy. Nepamatuji ho jinak, než s několika lahvičkami parfémů. A všechny od značky Christian Dior. Jedna z mála značek, která byla dostupná v našich parfumeriích. Diorissimo, Diorella a Miss Dior. Všechny tři znám stejně důvěrně, jako by patřily mně. Ve vzpomínkách se mi vybavuje autentická vůně kytice orosených konvalinek z Diorissima. Nejprve ostře zelená, později sládnoucí a něžná. A také trochu smutná. Mnohem radostnější, vzdušná květinová chypré - Diorella. Vůně bezstarostného léta, citrusů a bylinek. A pak velká dáma, klasická a elegantní Miss Dior. Aldehydová vůně se vším všudy.

A po všech těch letech, které od té doby uplynuly, na tom stolku stojí Diorissimo, Diorella a Miss Dior stále. I v těch reformulovaných verzích. Mamka ty vůně používá dodnes a i přes moje časté pokusy jí rozšířit parfémové obzory, se k nim stále vrací. Připouští, že se hodně změnily, ale nikdy jsem jí neslyšela říci, že k horšímu. Jsou pro ni jenom jiné. Já vnímám nové verze jako příliš lineární, bez hloubky a vývoje. A také na mně vyznívají trochu synteticky. Přímému porovnání se ale záměrně bráním. Právě pro všechny ty vzpomínky, které pro mě představují."

Parfémy Dior jsou nám velmi blízké, protože byly dostupné i v socialistickém Československu. V polovině 60. let se totiž domlouvala spolupráce Astrid s Diorem. Vedlo to až k otevření první prodejny v pražské Pařížské ulici a vůně byly k dostání nejen v Tuzexech, ale i v běžných parfumeriích. Dost často jako podpultové zboží, protože poptávka po nich byla veliká. Další zamýšlené větší spolupráci Dioru s našimi skláři zabránil rok 1968 a normalizace.

Miss Dior spatřila světlo světa stejně jako moje maminka v roce 1947. První flakon klasického chypré parfému byl ve tvaru amfory ze skla Baccarat a symbolizoval "New Look" (styl Diorových šatů zdůrazňující ženské křivky) představený na první přehlídce módního domu. Jeho flakon procházel podobným vývojem jako Diorissimo, o kterém jsem psala v minulém dílu. V roce 1950 byla vůně přebalena do flakonu s kohoutí stopou.

V roce 1985 značku Dior spolkl koncern LVHM a v roce 2005 se začaly dít věci. Ve snaze zalíbit se vkusu zákaznic a využít poptávku po ovocných sladkých vůních, byla stvořena populární Miss Dior Chérie. Odnož, která s původní vůní Miss Dior neměla nic společného, jen to slavné jméno, které prodává. Miss Dior Chérie potom procházela reformulacemi téměř každý rok, jak na běžícím páse. A proč vůbec o ní píšu? Protože v roce 2011 bylo slůvko Chérie z názvu vypuštěno a stala se z ní Miss Dior. Taky koukáte s otevřenou pusou!? Pominu vysvětlování dalších reformulací a záměrné matení zákazníků, protože se mi při tom ježí vlasy hrůzou. Jenom ještě musím říct důležitou věc. Ta původní chypré Miss Dior reformulovaná (v koncentracích Eau de Toilette a Esprit de Parfum) dostala v roce 2011 přívlastek Originale a v roce 2014 se dočkala vydání i v koncentraci parfum.

Takže v současné době jsou v českých parfumeriích k mání verze ovocných Miss Dior EdT, Miss Dior EdP, Miss Dior Le parfum a chypré Miss Dior Originale (EdT). Všechny jsem zkoušela kdysi dávno. Toaletka a parfémová voda mi přišly synteticky sladké. Le Parfum (která prý má být nejpodobnější první Miss Dior Chérie) se mi tehdy líbila nejvíc - mandarinka, růže, pačuli, prostě něco jako Coco Mademoiselle od Diora. Ale zpět k Miss Dior Originale, reformulované původní Miss Dior.

Miss Dior Eau de Toilette Originale (2011)

HLAVA: gardénie, galbanum, šalvěj

SRDCE: jasmín, neroli, růže

ZÁKLAD: dub, pačuli, kadidlo.

Miss Dior (1947)

HLAVA: šalvěj, gardénie, galbanum

SRDCE: růže, neroli, jasmín

ZÁKLAD: větvičník, pačuli, labdanum

Nejprve musím říct, že na mojí mini vintage Miss Dior zapracoval zub času. Z původní vůně (kterou jsem si kdysi, když jsem šla na rande, nenápadně půjčovala a vždy si pak musela chvíli počkat, než se výrazné dřevité a zelené složky uhladily a vystoupila vůně květinového mýdla), zůstal vlastně jenom větvičník a možná náznak růžového dřeva. V Miss Dior Originale květinové mýdlo taky najdete, ovšem zub reformulací ohlodal právě fázi usazování. A důsledkem omezení povoleného obsahu větvičníkového extraktu i jeho syntetické napodobeniny v parfémech se tak Miss Dior Originale zařadila do kategorie "moderní chypre", kde je nahrazován větvičník notnou dávkou pačuli.


Ivoire (Balmain)

za fotografii jejího flakonu Ivoire (Balmain) děkuji Světlaně
za fotografii jejího flakonu Ivoire (Balmain) děkuji Světlaně

U Diora se mi opravdu nelíbí, jak záměrně mate své zákazníky chrlením odnoží a dalšími a dalšími reformulacemi. Dle mého názoru mnohem citlivěji provedla zmodernizování své klasické vůně značka Balmain.

Když se v roce 2011, ve věku pouhých 25 let, stal tvůrčím ředitelem společnosti Balmain Olivier Rousteing, přinesl do ní nový vítr. Oslovil nosy Jacquese Floriho a Michela Almairaca a v roce 2012 vydal v nepřehlédnutelně novém obalu moderní interpretaci klasické Ivoire (1979). Podle reklamních materiálů: "byla stvořena způsobem, který zachovává dědictví a bohatství originálu a tím působí opravdu nostalgickým dojmem a symbolizuje čistotu, něhu a dokonalost".

Tu novou Ivoire (2012) jsem potkala jako první. Tehdy jsem vymyslela příběh o způsobném nastrojeném děvčátku, které chtělo u prvního přijímání udělat radost panu faráři kytičkou fialek a přitom si zamazalo ruce od trávy. Ty pak maminka unavená přípravami na slavnostní událost vydrhla kosatcovým mýdlem a polila růžovou vodičkou. Přesně tak totiž vůni vnímám. Je milá jako děvčátko, čistě vymydlená, nostalgická a lehounce starosvětská.

Větší vzorek Ivoire (1979) jsem si pořídila až později, protože mne zaujal popis od Juany na webu Arome: "Původní verze člověku evokuje dámu v cestovním kostýmu s tropickou přilbou a závojem, jak stojí před Viktoriinými vodopády. Samotná představa je paradox, když si uvědomíte, že je horko, dáma má uzavřené vysoké kožené boty, kostýmek upnutý až ke krku a pod ním ještě halenku, korzet a košilku, přesto je vždy upravená a voní mýdlem a růžovou vodou. Tahle vůně je tím, co má představovat - čistou něžnou a příjemnou ženu..."

Popis mne sice zaujal, ale vůně tehdy byla na můj vkus až moc chypré a vzorek jsem odložila. Vytáhla jsem jej po pár měsících, rozhodnutá ho vypotřebovat stůj co stůj. Bylo léto, teplo, prodloužený víkend. Já si užívala volna, procházek... a vůně Ivoire. Zamilovala jsem si ji. Nový odstřik si šetřím jen pro sebe na chvíle klidu a sním o tom, že možná jednou seženu celý flakón. Když se s ní navoním, vidím, jak ze zelené trávy a spleti kosatcových kořínků vyrůstá růžový keř. Mýdélkové karafiáty k němu naklánějí své střapaté hlavičky, snaží se šeptat do růžových kvítků sladká vyznání a láska je rozpaluje tak, až se jim objeví ruměnec na tvářích. Vůně je krásně plná květinová, a přestože je svěže zelená jako čerstvě posekaná tráva, stojí na hřejivém dřevitém základu.

Ivoire (1979)

HLAVA: mandarinka, bergamot, galbanum

SRDCE: růže, jasmín, ylang-ylang, kosatec, konvalinka, karafiát, pepř, muškátový oříšek, malina

ZÁKLAD: vetiver, pačuli, větvičník, santal, labdanum, tonka...

Ivoire (2012)

HLAVA: mandarinka, fialkové lístky, galbanum

SRDCE: růže, jasmín, kosatec, ylang-ylang

ZÁKLAD: vetiver, cedr, pačuli, vanilka

Tady vzájemné srovnávání původní a reformulované Ivoire nejspíše nemá význam, protože vintage verze s novou interpretací jsou dva naprosto rozdílné parfémy. Nová Ivoire je vůní aviváže, která má za úkol navonět prádlo jako by bylo plné květin a zeleně. Kdežto původní Ivoire voní jako květiny a zeleň, jež byly nuceny obklopit dámu (která právě vyšla z koupele a oblékla vyšívané prádlo), protože nemohly odolat jejím půvabům. Ale přesto si neodpustím kacířské konstatování, že moderní Ivoire ctí odkaz Pierre Balmaina. Je umně vytvořená, a když se s ní sžijete, můžete v ní spatřit odkaz chypré klasiky. Líbí se mi obě dvě... a moc.


A závěr?

Původně jsem měla v plánu na závěr napsat o mém pocitu, že dříve vůně byly přirozenější, plastičtější, propracovanější, rafinovanější. Polemizovat tu o tom, proč vůbec kupovat parfémy, o kterých vím, že jsou jen odleskem vůní svých předchůdců. Jestli je dobře, že se čas zastavit nedá a co bylo dříve, už se nevrátí a takové ty "chytré" řeči. Nakonec to neudělám a pro poslední věty si s dovolením vypůjčím slova Jarky.

"Mám sice spoustu výhrad k tomu, kam dnes výroba parfémů směřuje a jakou hru s námi občas firmy hrají. Ale uvědomila jsem si, že úplně nejsem zatížená pocitem, že jsem v parfémovém světě o něco přišla. Nepátrám a nevyhledávám původní verze svých parfémů - právě z obavy, že bych mohla být zklamaná. Spíše naopak. Těším se z toho, že v té záplavě nepřeberného množství značek, vůní a odnoží se stále ještě najdou parfémové skvosty."


https://alibi-notes.webnode.cz/l/parfemove-legendy-a-zub-reformulaci-dil-prvni

https://alibi-notes.webnode.cz/l/parfemove-legendy-a-zub-reformulaci-dil-druhy 


P.S.

Slov díků není nikdy dost, a proto znovu děkuji za drahocenné poklady - vzorky vintage verzí parfémů - Alici, Lee a Světlaně. Světlaně také velmi děkuji za to, že mi poskytla fotografie svých flakonů. Magdě, Monice, Petře a Jarce patří veliký dík za důvěru, se kterou mi svěřily svá vyznání i za to, že se s námi podělily o malou, ale velmi podstatnou, část svých duší. A mrzí mne, že jsem vzhledem k délce článku nemohla zveřejnit jejich krásné dopisy v plném znění.

Zdroje:

https://www.fragrantica.com/news/Miss-Dior-Decoding-a-Bottle-of-Love-4704.html

https://parfumerka.wordpress.com/2015/02/07/%E2%80%A2-dior-miss-dior-stokrat-jinak/

https://www.sensualite.cz/znacky/balmain/